Hoci sa viacerí politici Smeru dnes tvária, že biznismen je developer, od ktorého náhodne prenajali či kúpili byty, prípadne obchodné podiely a nikdy s ním nemali nič spoločné, nie vždy to tak bolo. Ako pre TREND nedávno uviedla europoslankyňa za Smer Monika Beňová, radoví členovia strany o vplyvnom podnikateľovi síce pred rokom ani len netušili, ale „Bašternáka poznajú ľudia, ktorí chodili na Donovaly.“

Čo tým europoslankyňa myslela, je možné sa len domnievať. Bašternák má na Donovaloch penzión a chatu. Miesto navštívil novinár portálu aktuality.sk Ján Kuciak vlani ešte pred kauzou, ktorá biznismena zviditeľnila. Zistil, že hneď vedľa oddychuje sused - exminister Ján Počiatek. Jeho príbytok bol ako dvojička Bašternákovej vilky. Apartmán na Donovaloch v tom čase vlastnil podpredseda parlamentu Martin Glváč a nominant Smeru-SD, šéf finančnej správy František Imrecze. Nehnuteľnosť na Donovaloch si užíval ďalší významný člen Smeru Ľubomír Vážny.

Samozrejme, takáto koncentrácia vplyvných mužov v obľúbenom zimnom stredisku môže byť čisto náhodná, ale tiež je možné sa domnievať, že viacerí z menovaných sú dobrí kamaráti. Napokon, niektorí z nich, vrátane Moniky Beňovej, Bašternáka či Glvača, boli hosťami na svadbe komunálneho politika Braňa Záhradníka. Zhodou okolností sa ženil práve na Donovaloch.

Kto všetko má prenájom, či býva v luxusnom komplexe Bonaparte a má blízko k Smeru, je dobre známe. Len pre osvieženie pamäti: premiér Robert Fico, Ján Počiatek či firma Mareka Turčana. Posledný z nich nemá so Smerom naoko nič spoločné, je však priateľ a niekdajší biznis partner ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Obvinený developer vlastnil spolu s ním akcie vo firme KLM Group či vo Vega Plus. Napokon samotnému R. Kaliňákovi predal svoj podiel v spoločnosti B.A. Haus, čo bolo tiež predmetom policajného vyšetrovania.

Otázniky, či to orgány činné v trestnom konaní myslia so stíhaním L. Bašternáka vážne, vzbudzuje tiež genéza celého prípadu. Potom, čo TREND a Denník N upozornili na kauzu, začala ju opätovne vyšetrovať tá istá policajtka, ktorá ju pred rokmi zastavila. Až po upozorneniach médií a otázkach sa sama vzdala prípadu. Odvolala sa na tlak, ktorý na ňu mali robiť novinári. Nejasnosti sú okolo razie, ktorou sa NAKA u Bašternáka chválila. Podľa trestného oznámenia bývalého zástupcu riaditeľa bratislavskej finančnej polície Jozefa Luttera, p ktorom informoval Denník N, ju mal niekto zmariť. Napokon, ako uviedli pre TREND daňoví poradcovia, paragraf, ktorý „prišili“ policajti Bašternákovi mu umožňuje obísť bez trestu. Keď po obvinení z neodvedenia dane prejaví ľútosť a doplatí, čo štátu podľa policajného uznesenia dlhuje, môže sa vyviniť. To by nebolo možné, keby ho vyšetrovateľ stíhal pre daňový podvod. To sa ale nedeje.

Niektoré zdroje blízko vlády ironicky tvrdia, že nie je v záujme mocných, aby sa Bašternák cítil priveľmi nepohodlne. Pravdou je, že verejný tlak v tejto kauze už prekročil aj mieru, ktorú unesie Smer-SD. To však neznamená, že bude mať spravodlivú koncovku. Trestné stíhanie obvinenej osoby sa dá naťahovať dlho. Aj do ďalších volieb.