Kauza o zneužívaní maloletých, o ktorých sa mal cez zariadenie postarať a pomôcť im štát, nám aj po vyše dvoch rokoch od svojho vypuknutia dokazuje, ako v tomto štáte veci nefungujú. A je na mieste si pripomenúť, kto všetko v nej zohral rolu.

Celý prípad spustila svojím blogom Requiem pre znásilnené dievčatá opozičná poslankyňa Natália Blahová v septembri 2016. V ňom upozornila na podivné praktiky v zariadení cez príbehy tamojších zverenkýň. Spomenula pohlavný styk s neplnoletými aj znásilnenie.

Len jeden podnet

„Ide len o podnet jednej matky,“ reagoval vtedy minister práce Ján Richter a zariadenia sa dlhodobo a tvrdohlavo zastával napriek faktu, že dôkazov o porušovaní pravidiel aj zákonov pribúdalo. Sám čelil pre kauzu dvakrát odvolávaniu v parlamente, v oboch prípadoch sa mu podarilo tlak opozície ustáť.

Samotná spoluzakladateľka zariadenia Zuzana Tománková, v minulosti Miková, viedla predtým ako riaditeľka generálny sekretariát Výboru ministrov pre drogové závislosti na Úrade vlády. Nastúpila tam za prvej Ficovej vlády a aj neskoršie udalosti ukázali, ako blízko reálne k tomuto úradu a jeho hlave mala.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa