V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo je Marian Kotleba fašista a prečo ním Jozef Tiso nebol
  • Aké sú kľúčové znaky fašizmu
  • Ako sa stavať k fašistom, ktorí sú v parlamente
  • Aký je rozdiel medzi komunizmom a fašizmom
  • Ako zmutoval fašizmus po druhej svetovej vojne
  • Kto sú ideoví otcovia fašizmu

Je Marian Kotleba fašista?

Áno, je. Spĺňa definičné kritéria fašizmu tak, ako mu dnes rozumieme.

Aké sú definičné kritériá fašizmu?

Vo vedeckom mainstreame je univerzálne prijímaná definícia, ktorá hovorí, že fašizmus je politická ideológia, ktorej centrálnym mýtom je predstava, že národ je v úpadku, v kríze a že je na pokraji priepasti. Fašisti sú tí, ktorí dokážu tento úpadok zvrátiť a priniesť národu obrodu. To sa dá urobiť iba tým, že sa národ očistí od nepriateľov. Fašisti tvrdia, že národ je sám o sebe veľkolepý, neskazený a za jeho úpadok môžu títo nepriatelia. Akonáhle dôjde k očiste, už nebude potreba pluralitnej demokracie, viacerých politických strán, pretože národ bude unifikovaný ako jeden celok.

Po druhej svetovej vojne sa toto vnímanie v istých neonacistických kruhoch zmenilo z rasy na národ, ale kotlebovci v princípe túto definíciu napĺňajú.

Kotlebovci dávno vymenili uniformy za saká, už nepochodujú s fakľami a tvrdia, že nepopierajú holokaust. Stále sú fašistami?

To, či popierajú holokaust, alebo nosia uniformy a pochodujú s fakľami, nie sú definičné kritériá fašizmu. Definičným kritériom je ideológia, ktorá hovorí, že národ je v úpadku a treba ho očistiť a obrodiť. Toto oni napĺňajú.

Fašizmus a neofašizmus si prešli po druhej svetovej vojne svojim vývojom. Už nemôžu otvorene hovoriť, že chcú zlikvidovať demokraciu a súperov, pretože toto by im dnes neprešlo. Aj v západných krajinách sa pri posudzovaní podobných strán privolávajú politológia a historici, keďže právne sa ťažko posudzuje, čo je fašizmus. Tí majú dobrú metodológiu, ktorá vie vystihnúť podstatu ideológie. Kotlebovcov konkrétne volám neonacisti, pretože napĺňajú definíciu neonacizmu.

Fašizmus je politická ideológia, ktorej centrálnym mýtom je predstava, že národ je v úpadku, v kríze a že je na pokraji priepasti

Vymenujte konkrétne príklady, ktoré usvedčujú kotlebovcov z neonacizmu.

V knihe rozoberám niekoľko príkladov. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa