Kyjev tento týždeň navštívila Nancy Pelosiová, predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov. Išlo o pripomienku toho, že vo Washingtone je vojna na Ukrajine vecou nielen národnej bezpečnosti, ale aj čoraz dôležitejšou otázkou domácej politiky. Pokiaľ ide o verejnú mienku v Amerike, Bidenov prístup je vetrom do jeho plachiet, píše The Guardian.

Aspoň raz sa vo Washingtone zhodli

Z nového prieskumu denníka Washington Post a stanice ABC News vyplynulo, že 37 percent opýtaných Američanov si myslí, že miera podpory Ukrajine vynaložená Bidenovou administratívou je nedostatočná. 36 percent si myslí, že v tejto oblasti robí tak akurát a 14 percent si myslí, že toho robí až príliš.

Koncom minulého mesiaca jeho administratíva rozšírila ciele Spojených štátov v konflikte. Cieľom je nielen podpora zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny, ale aj oslabenie Ruska, aby sa predišlo tomu, že by Moskva zopakovala svoju agresiu v iných krajinách.

Jeden európsky diplomat sa domnieva, že jedným z faktorov ovplyvňujúcich túto zmenu bola netrpezlivosť na vyšších úrovniach strany v oblasti postoja administratívy.

Senátor Chris Coons, vysoký predstaviteľ demokratických kruhov v oblasti zahraničnej politiky, kritizoval Bidena za to, že zo stola zmietol možnosť priameho vojenského zásahu. Progresívne krídlo, ktoré je väčšinou skeptické, pokiaľ ide o dodávanie veľkých množstiev vojenskej techniky v zahraničných konfliktoch, vyjadrilo len málo odporu.

Republikáni a demokrati vo Washingtone aspoň raz ťahajú za rovnaký povraz.

Demokrati sú v otázke podpory jednotnejší

„Je to jedna z mála oblastí, kde sú demokrati a republikáni pomerne dobre jednotní a preto je pre prezidenta jednoduché konať v tom smere. Nerobí si nepriateľov,“ povedal Larry Sabato, profesor politiky na Univerzite vo Virgínii.

John Zagby, organizátor prieskumov a politický konzultant, vysvetľuje, že zastrešujúcim prvkom tohto celého je otázka morálky a silné video, ktoré zobrazuje zabíjanie a vysídľovanie ukrajinského ľudu.

Otázka aj tak predstavuje politický klin. Podpora je jednotnejšia medzi demokratmi než medzi republikánmi. Donald Trump svoj obdiv k Vladimirovi Putinovi preniesol aspoň na niektorých svojich podporovateľov.

Demokratickú podporu prehlbuje dôležitá úloha ukrajinských Američanov, ktorých je zhruba jeden milión. Ich názor je dôležitý najmä preto, že sú sústredení najmä v rozhodujúcich štátoch.

Biden nemá v pláne na Ukrajinu poslať vojakov

„Nebola to náhoda, že Nancy Pelosiová išla na Ukrajinu,“ myslí si Wendy Schillerová, profesorka politických vied na Brownovej univerzite. To, že išla práve predsedníčka snemovne naznačuje, že pôjde o otázku, ktorú si národná strana so sebou vezme do kongresových volieb, vysvetľuje.

Podpora verejnosti však výrazne zaniká najmä v otázke vysielania amerických vojakov. Iba 21 percent opýtaných podporilo takýto priamy zásah. Obavy z toho, že vojna na Ukrajine prerastie do jadrového konfliktu, pociťuje výrazne vyšší podiel demokratov než republikánov.

Biden opakovane povedal, že na Ukrajinu nevyšle amerických vojakov, a zrušil štandardné testy rakiet s cieľom znížiť akékoľvek riziko, že by medzi Ruskom a Amerikou, dvomi jadrovými super veľmocami, došlo k nedorozumeniu.

Ďalšie dôležité správy

Pelosiová sa zdraví so Zelenským.
Neprehliadnite

Pelosiová navštívila Kyjev, Zelenskému poďakovala za boj za slobodu