Na začiatku týždňa rokovala tripartita, v rámci ktorej sa odborári snažili presvedčiť ministra práce Jána Richtera, aby zjemnil podmienku nároku na náhradné výživné. Dostávajú ho rozvedení rodičia, ktorým zveril súd dieťa do starostlivosti s tým, že druhý rodič naň platí výživné.

Ak to ale nerobí, má štát posielať náhradné výživné. Nejde o veľa peňazí, podľa zákona je to najviac 108 eur. Nedostane ho však ten rodič, ktorého príjmy, respektíve zárobok celej jeho rodiny, aj prípadného nového manžela, sú vyššie ako 2,2-násobok životného minima.

Keďže ministerstvo aj tak chcelo meniť zákon o životnom minime, odborári žiadali od Jána Richtera, aby aj rodič – samoživiteľ, ktorý zarába viac ako minimálnu mzdu, mal nárok na takúto pomoc od štátu. A čo na to minister J. Richter? Hovorí, že náhradné výživné by sa malo týkať najmä sociálne odkázaných rodín.

„Vôbec si nemyslíme, že je to problém, ktorý by mal riešiť solventné rodiny,“ povedal po rokovaní J. Richter. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny považuje za solventné rodiny tie, ktoré zarábajú viac ako minimálnu mzdu.

Pričom len v lete ministerstvo práce tvrdilo, že „v žiadnom prípade nebude súhlasiť s opatreniami, ktoré by išli na úkor rodín s deťmi“. To bolo v čase, keď vyšli odporúčania Útvaru hodnoty za peniaze, ktoré hovorili o lepšom adresovaní niektorých sociálnych dávok.

Dotácia na kúpu Porsche

Ale ako výsmech najzraniteľnejších – rodín s deťmi – vyznejú v tomto kontexte ďalšie dve správy, ktoré prešli médiami. Vďaka nim sme sa dozvedeli, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa