V krátkom čase ide o ďalší prípad, keď sa politickí analytici hlboko mýlili a keď prieskumy verejnej mienky opisovali inú spoločnosť, než aká v skutočnosti je. Slávna veta z Hry o tróny (Nevieš nič, John Snow) sa týka takmer každého, kto si myslel, že ako expert pozná krajinu, v ktorej žije.

Keď budú stratégovia Demokratickej strany vyhodnocovať, kde urobili chybu, tak určite neprídu na nič, čo by mohli vytknúť samotnej kampani. Investovali do nej maximum toho, čo mali k dispozícii, angažovali v nej každého, kto mohol nejakým spôsobom ovplyvniť voličov v prospech ich kandidátky. V takzvaných swing states nešetrili peniazmi, ani námahou. V štátoch Ohio a Severná Karolína investovali do kampane štyrikrát viac zdrojov ako republikáni, na Floride, v Pensylvánii, Nevade, Iowe, New Hampshire trikrát viac ako D. Trump. A napriek tomu to nestačilo.

Peniaze ani celebrity nepresvedčili Ameriku, aby hlasovala za kandidátku demokratov. Zdá sa, že krajinu nepresvedčili práve preto, lebo išlo o Hillary Clintonovú: demokratku, bývalú prvú dámu, bývalú senátorku a bývalú ministerku zahraničných vecí Spojených štátov.

V Bielom dome je už ôsmy rok demokratický politik. Za posledných osemdesiat rokov sa len dvakrát stalo, že po dvoch funkčných obdobiach voliči opäť zvolili predstaviteľa tej istej strany za prezidenta. Každý kandidujúci člen Demokratickej strany by to mal ťažké, ale Hillary to mala zo všetkých najťažšie. Lebo kandidovala ako predstaviteľka statu quo a kontinuity, pričom Amerikou nič neznelo tak hlasno ako volanie po zmene. Kandidatúra Hillary Clintonovej všetkým volajúcim oznámila, že ich hlas Demokratická strana nemieni vypočuť a že po ôsmich rokoch Baracka Obamu budú mať opäť to isté len v ženskom vydaní.

V čase, keď sa príjmové nerovnosti v USA stali vážnym problémom, keď globalizácia premenila viaceré bývalé industriálne štáty na „pás hrdze“, dostali voliči aj odkaz, že washingtonský establisment hodlá pokračovať v tom, čo robil doteraz. Hillary Clintonová tak v očiach mnohých voličov – určite je aj sama prekvapená z toho, že je ich tak veľa – stelesňovala to, čoho už mali dosť.

Donald Trump so všetkými jeho – mierne povedané – nedostatkami, mal obrovskú výhodu: mohol sa štylizovať do pozície človeka, ktorý konečne prináša zmenu. Zmenu demokratov, zmenu zastavujúcu úpadok, zmenu spôsobu, akým sa desaťročia robí politika vo Washingtone. Bude nesmierne ťažké, ak nie nemožné, aby očakávania, ktoré vyvolal, aspoň čiastočne naplnil, ale 8. novembra 2016 chcela väčšina voličov zmenu tak veľmi, že ju volila, hoci ju predstavuje Donald Trump.

Vyhlásenia demokratov, že Hillary Clinotonová je osoba najviac kvalifikovaná na funkciu prezidenta, boli určite opodstatnené. Ale bolo z ich strany viac než naivné odvodzovať z toho vieru, že práve z tohto dôvodu bude aj zvolená. Záťaž, ktorú vytvorilo jej štyridsaťročné pôsobenie vo verejnom živote, záťaž v podobe obavy, že jej príchodom do Bieleho domu sa nič nezmení, že všetko pôjde tak, ako doteraz, bola príliš veľká, aby ju Demokratická strana a jej kandidátka uniesli.

Ak sa domnievali, že to bude Donald Trump, kto napokon pomôže Hillary Clintonovej do Bieleho domu, tak sa stal pravý opak. Pomohli mu tam možno viac, ako si pomohol sám.