Nepozdáva sa im tiež, že ľudia ako Tibor Gašpar a Róbert Krajmer, ktorí pre tlak verejnosti odišli zo svojich funkcií, sa dostávajú na iné dôležité pozície. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedala šéfka delegácie Sophie in 't Veldová.

„Celkový dojem je takýto: slovenská spoločnosť, demokracia a atribúty právneho štátu sú veľmi silné, pevné. Sú ľudia, vo vláde či činných orgánov, ktorí sú odhodlaní, aby vytvorili také spravovanie štátu, ktoré je transparentné,“ povedala europoslankyňa.

„Spozorovali sme však aj niektoré veci, ktoré nás napĺňajú obavami. Sú tu náznaky korupcie, čo podkopáva atribúty právneho štátu. Niekedy pozorovať chýbajúci proaktívny prístup k odhaľovaniu korupcie. Od marca došlo k viacerým incidentom, napríklad k únosu biznismena do Vietnamu, možné angažovanie sa ministra Kaliňáka, prípad Nočných vlkov, kde sa tiež objavuje meno Kaliňáka,“ vymenovala europoslankyňa.

„Nová vláda je odhodlaná urobiť zmeny, ale jeden prvok opisujeme otočnými dverami. Niekto musí odstúpiť a zase sa objaví na inom mieste. Tí istí ľudia sa opakovane objavujú na scéne. Treba urobiť hrubú čiaru za minulosťou a treba dať signál, že chceme vykoreniť korupciu.“

Výhrady tlmočila aj premiérovi Petrovi Pellegrinimu a ministerke vnútra Denise Sakovej. Tí jej výhrady nezdieľali a hovorili o tom, že žiadneho z nich neobvinili. „Nepovažujú to za problém. Neboli obvinení, formálne, to je možno pravda, ale z politického hľadiska, alebo psychologicky to nevysiela dobrý signál,“ vysvetľovala stanovisko delegácie.

Päť poslancov Európskeho parlamentu je tento týždeň na návšteve Slovenska a Malty, aby preverili situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu. Na Slovensku už sa stretli aj s dozorujúcim prokurátorom prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.