Výskum Masarykovej univerzity navyše dokázal, že sa slovenskí študenti Česku vyplatia – na daniach, ubytovaní, jedle, zábave a ďalšie položkách prinášajú tamojšej ekonomike ročne 650 miliónov korún (25 miliónov eur).

Ďalším z dôvodov môžu byť aj pracovné miesta. Slovensko je s úrovňou nezamestnanosti nad priemerom Európskej únie. Česká republika pritom z údajov vychádza najlepšie, nachádza sa aj pred Nemeckom. Región hlavného mesta Prahy je na tom ešte lepšie, v roku 2014 mal najnižšiu nezamestnanosť v celej EÚ.

Počet Slovákov žijúcich v Českej republike pritom neustále narastá. Po vstupe krajín do EÚ bol na úrovni 47-tisíc, v druhom kvartáli tohto roka atakoval hranicu 99-tisíc. Jedinou výnimkou bola hospodárska kríza, Slováci však svoje počty v ČR stihli vyrovnať už v roku 2011.

Hlavné a najjednoduchšie vysvetlenie, prečo Slováci odchádzajú do Česka, ale ponúkajú dáta Českého statistiského úřadu a Štatistického úradu SR. V takmer každom hospodárskom odvetví sú schopní zarobiť za hranicami viac ako doma. Dokonca viac, ako samotní Česi, všimol si český ekonóm Lukáš Kovanda.

Prečo desiatky tisíc Slovákov utekajú do Česka

Platy Slovákov v ČR Zdroj: Twitter/Lukáš Kovanda

Vyššie platy môžu byť v niektorých odvetviach vysvetlené práve vysokoškolským vzdelaním. Podľa údajov Sociologického ústavu SAV zostáva po vyštudovaní vysokej školy približne 55 percent Slovákov naďalej v zahraničí, pričom výška platu priamo koreluje s úrovňou dosiahnutého vzdelania.

Odliv mozgov škodiť nemusí

Slovenskej ekonomike (celkovo) ľudia odchádzajúci do zahraničia škodiť nemusia. Vďaka tomu, že za prácou odchádzajú, vytvárajú nedostatok pracovných síl v jednotlivých odvetviach. Ponuka práce, ktorá nedokáže naplniť dopyt po nej (ľudia prácu ponúkajú; firmy po nej vytvárajú dopyt), tak v týchto odvetviach zvyšuje platy. 

Do zahraničia pritom vo väčšine odchádzajú ľudia a deti z „lepších“ rodín, väčšinou vysokoškolsky vzdelaní. Výskum SAV hovorí, že vďaka tomu neobsadzujú vysokopostavené posty, čím umožňujú kariérne vyrásť ľuďom, ktorí by inak boli v nevýhode. Podobná je situácia aj s miestami na vysokých školách.

Aj keď to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, Slovensko odlivom mozgov netrpí. Naopak, minimálne od roku 2000 sa do našej krajiny prisťahovalo viac ľudí, ako odsťahovalo. Krátkodobo pracovať do zahraničia chodia síce desiatky tisíc Slovákov, avšak väčšinou ide o robotníkov a remeselne zdatných ľudí.