Americký prezident Joe Biden vo štvrtkovom prejave niekoľko hodín po tom, čo USA oznámili nové ekonomické sankcie voči Rusku a nariadili vyhostenie desiatich diplomatov, uviedol, že pre obe krajiny je „teraz čas na deeskaláciu". Informovala o tom agentúra AFP.

Spojené štáty a Rusko by mohli podľa Bidena „naštartovať dialóg o strategickej stabilite" čo sa týka rôznych globálnych otázok. Spoluprácu oboch krajín si, ako priblížil, vyžaduje napríklad potlačenie jadrových hrozieb zo strany Iránu a Severnej Kórey, zastavenie pandémie Covid-19 na svete, ako aj klimatická kríza.

Príležitosťou by mohol byť summit, ktorý by sa mohol konať „toto leto v Európe". Hoci ruský prezident Vladimir Putin na pozvanie ešte nereagoval, Biden uviedol „naše tímy o tejto možnosti práve teraz diskutujú". Zdôraznil, že je preňho dôležité, aby sa s Putinom stretol osobne.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

USA uvalili na Rusko sankcie, vyhostia desať ruských diplomatov

Biden však varoval: „Ak bude Rusko naďalej zasahovať do našej demokracie, som pripravený podniknúť ďalšie kroky. Ako prezident Spojených štátov mám zodpovednosť tak urobiť," citoval jeho slová denník The Guardian.

Šéf Bieleho domu nazval utorňajší rozhovor s Putinom „úprimným a úctivým". Putinovi podľa vlastných slov povedal, že „mohol ísť ešte ďalej". „Rozhodol som sa ale, že tak nespravím," dodal s tým, že zvolil primerané kroky. Šéf Kremľa podľa Bidena takisto nechcel eskalovať napätie. „Chceme stabilný, predvídateľný vzťah," zdôraznil Biden.

Biden vo štvrtok podpísal vykonávacie nariadenie, na základe ktorého USA uvalili ekonomické sankcie na 16 organizácií a 16 jednotlivcov, ktorí sú údajne spojení so zasahovaním Ruska do volieb v USA.

WA 35 archív Antalya - Na archívnej snímke zo 16. novembra 2015 ruský prezident Vladimir Putin (vpravo), hovorca Kremľa Dmitrij Peskov (druhý sprava) a šéf ruskej diplomacie Dmitrij Lavrov (vľavo) sa rozprávajú po skončení rozhovorov s britským premiérom Davidom Cameronom na summite G-20 v tureckom meste Antalya. Ekonomické sankcie voči Turecku zo strany Ruska sú spojené s narastajúcou teroristickou hrozbou a majú preventívny charakter. Uviedol to v stredu 2. decembra 2015  pred novinármi hovorc
Neprehliadnite

Nové sankcie USA neprispejú k uskutočneniu summitu Putin-Biden, uviedol Kremeľ

V súvislosti so súčasnou napätou situáciou medzi Ruskom a Ukrajinou a hromadením ruských vojsk na ich spoločnej hranici Biden uviedol: „Potvrdil som podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany USA a dôrazne som ho (Putina) vyzval, aby sa zdržal akýchkoľvek vojenských akcií."

Vo svojom prejave Biden nespomenul väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý drží hladovku a má príznaky vážneho respiračného ochorenia, ako približuje The Guardian. Po tom, čo jeho osobný lekár novinárom povedal, že starostlivosť, ktorú Navaľnyj dostáva vo väznici je neadekvátna a mohla by skončiť smrteľne, došlo k zadržaniu lekára i reportérov.

Bidenova administratíva v marci v súvislosti s uväznením Navaľného uvalila na Moskvu sankcie, no prezident USA nespomenul, či s Putinom v tejto záležitosti komunikoval.