Španielska nízkonákladová letecká spoločnosť Iberia Express, ktorá spadá pod skupinu IAG, zrušila 92 letov z dôvodu desaťdňového štrajku palubného personálu. Protest ohľadom pracovných a mzdových podmienok sa začína 28. augusta, informovali dnes odbory USO. Dnes z podobných dôvodov začali štrajk tiež zamestnanci portugalskej odbavovacej spoločnosti Portway, pre ktorý bolo zrušených 90 letov. Zrušené lety sú v oboch prípadoch hlavne vnútroštátne, napísala agentúra Reuters.

V Španielsku sa protest dotkne 17-tisíc cestujúcich, uviedli odbory USO, ktoré zastupujú 532 členov palubného personálu spoločnosti. Odborová organizácia odsúdila skutočnosť, že letecká spoločnosť namiesto riešenia pracovného sporu zrušila lety.

Iberia Express uviedla, že ruší 12 letov v dňoch 28., 29. a 30. augusta. Hovorca aeroliniek zdôraznil, že zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o letoch naplánovaných na zvyšných sedem dní štrajku. O 92 zrušených letoch informovali odbory. Iberia Express spája hlavné mesto Španielska s približne 40 mestami po celej Európe.

Trojdňový štrajk 90 percent zamestnancov portugalskej firmy Portway sa týka letísk v Lisabone, Porte, Fare a Funchale. Popri lepších pracovných a mzdových podmienkach pracovníci žiadajú plne platenú dovolenku. Protest sa koná počas jedného z najrušnejších víkendov v roku, keď sa mnoho rekreantov vracia z letných dovoleniek. Doteraz bolo zrušených 60 letov z Lisabonu a 30 ďalších z Porta.

Spoločnosť Portway, ktorú vlastní francúzska skupina Vinci, uviedla, že štrajk je nezodpovedný, pretože ohrozuje oživenie odvetvia a národnej ekonomiky. Portugalské odvetvie cestovného ruchu sa pred pandémiou covidu-19 podieľalo na hrubom domácom produkte takmer 15 percentami.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Piloti Lufthansy budú štrajkovať, ak im nezvýšia platy