Následkom pandémie nového koronavírusu klesli tržby cestovných kancelárií o 90 - 95 percent a bojujú o prežitie so cťou. Pre TASR to uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes. Podľa neho sa ukázalo, že tento segment je zdravý a životaschopný.

Berkes skonštatoval, že podnikanie cestovných kancelárií a agentúr je od marca minulého roka regulované štátnymi opatreniami. Adresná pomoc prichádza v týchto týždňoch vo forme dotácií prevádzkových nákladov zo schémy pomoci Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR. „Okrem toho, samozrejme, pripravujeme produkty pre svojich klientov a sústredíme sa na hlavnú letnú sezónu. Nemôžeme inak, musíme byť pripravení poskytovať služby cestovného ruchu. A keď to situácia dovolí, budeme organizovať obľúbené zájazdy pre našich klientov," ubezpečil.

KK27 Londýn - Muž s ochranným rúškom kráča okolo zemegule s názvom Svet sa obrátil hore nohami, ktorú navrhol Mark Wallinger 19. januára 2021 v Londýne. FOTO TASR/AP
e mask walks past a globe in front of the London School of Economics in London, Tuesday, Jan. 19, 2021. The globe designed by Mark Wallinger is called 'The World turned Upside Down'. The U.K. is under an indefinite national lockdown to curb the spread of the new variant, with nonessential shops, gyms and hairdressers closed, most pe
Neprehliadnite

Globálny cestovný ruch má za sebou najhorší rok vo svojej histórii

Zároveň podotkol, že po prepuknutí pandémie sa objavili katastrofické scenáre o hromadnom krachovaní cestoviek, ktorý sa však nenaplnil. „Bez štátnej pomoci, aká je poskytovaná cestovnému ruchu aj v okolitých štátoch, bude však prežitie subjektov v našom segmente v blízkej budúcnosti veľkou otázkou," zdôraznil Berkes.

Priblížil, že na začiatku pandémie ukončila svoju činnosť jedna väčšia cestovná kancelária a koncom roku druhá. Poisťovne podľa neho prebrali zodpovednosť za škody a odškodňujú klientov. „Nič dramatické sa zatiaľ nedeje. Určite sú aj prípady menších cestovných kancelárií a agentúr, ktoré sa rozhodli zmeniť svoje zameranie v podnikaní iným smerom," dodal.