Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci v nedeľu rokujú o možnom ďalšom znížení produkcie vzhľadom na klesajúce ceny suroviny a hroziacu prevahu ponuky nad dopytom. OPEC a ďalší producenti na čele s Ruskom odložili začiatok formálnych rokovaní vo Viedni o najmenej tri a pol hodiny. Dôvodom boli nezhody v otázke stanovenia produkčných základní, podľa ktorých sa určuje rozsah ťažobných kvót a škrtov.

Najvplyvnejší členovia OPEC a najväčší producenti z oblasti Perzského zálivu na čele so Saudskou Arábiou sa snažili presvedčiť africké krajiny s nedostatočnou produkciou, ako sú Nigéria a Angola, aby si stanovili realistickejšie ciele. Tieto rozhovory sa podľa jedného zo zdrojov ukazujú ako náročné. Spojené arabské emiráty sa medzitým usilovali o zvýšenie produkčnej základne, ktorá by odrážala ich rastúcu ťažobnú kapacitu.

Takzvaná aliancia OPEC+ zodpovedá za približne 40 percent celosvetovej ťažby ropy a 60 percent dodávok na globálne trhy.

V reakcii na zhoršené vyhliadky globálnej ekonomiky sa v apríli niekoľko členov OPEC+ dohodlo na dobrovoľnom obmedzení produkcie s účinnosťou od mája od konca roka 2023. Spolu so skoršou redukciou dohodnutou začiatkom októbra minulého roka to znamenalo zníženie ťažby o 3,66 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov) alebo 4 percentá globálnej spotreby.

Štyri zdroje oboznámené s rokovaniami pre Reuters uviedli, že v rámci nedeľňajšieho zasadnutia sa diskutovalo aj dodatočnom znížení produkcie. Nové škrty nad rámec už existujúcich by mohli predstavovať 1 milión barelov denne.

Aprílové oznámenie o dobrovoľnom obmedzení ťažby pomohlo dočasne zvýšiť ceny o približne 9 dolárov na 87 dolárov (79,9 eura) za barel. Pod tlakom obáv o vývoj globálneho dopytu však ceny rýchlo ustúpili. Referenčný kontrakt na Brent sa v piatok ustálil na úrovni 76 dolárov za barel.

Ďalšie dôležité správy

Opec,Symbol,On,The,Oil,Barrel,And,Oil,Pipe,Line
Neprehliadnite

OPEC+ na svojom zasadnutí zrejme ďalej neobmedzí dodávky ropy