Odlesňovanie Amazonského pralesa v Brazílii dosiahlo v júni rekordný rozsah už po štvrtý mesiac za sebou, informovala agentúra AFP.

Podľa brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru (INPE) v júni ubudlo ďalších 1062 kilometrov štvorcových pralesa, čo je nárast v porovnaní s júnom 2020, keď bolo odlesnených 1043 kilometrov štvorcových. Ide zároveň o najvyšší júnový údaj odkedy INPE začal v roku 2015 zhromažďovať údaje.

V prvom štvrťroku 2021 ubudlo celkovo 3609 kilometrov štvorcových Amazonského pralesa, čo je o 17 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.

Forest fire burning the Pantanal Wetlands
Neprehliadnite

V Amazónii opäť vzrástol počet požiarov. Za desať mesiacov sa ich počet viac ako zdvojnásobil

Mimovládne organizácie, ktoré sa snažia dažďový prales chrániť, zvykne  brazílsky prezident Jair Bolsonaro označovať za "rakovinu". Nedávno však oprášil svoj sľub, že v Amazonskom pralese sa do roku 2030 úplne prestane s odlesňovaním a že Brazília bude do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym štátom.

Ochrancovia životného prostredia však napriek tomu aj naďalej obviňujú Bolsonarovu vládu z neodbornosti a dokonca zo sabotovania opatrení na ochranu životného prostredia.

archívna snímka Amazonský prales
Zdroj: TASR