Presné informácie o tom, koľko a akých áut denne prejde jednotlivými úsekmi cestnej siete, diaľnicami počnúc a cestami III. triedy končiac, sú pre štát mimoriadne dôležité. Môžno z nich vyčítať, ktoré úseky sú najviac zaťažené, kadiaľ najčastejšie prechádza nákladná doprava a sú tak základom pre plánovanie a výber priorít pri plánovaní investícií.

Údaje sa aktualizujú každých päť rokov. Keďže posledné celoštátne sčítanie dopravy prebehlo v roku 2015, čerstvé dáta sa mali začať zbierať počas tohoročnej jari.

Vírus utlmil premávku

Plány cestárov ale zmarila pandémia koronavírusu, ktorá neobišla ani Slovensko. Tú sprevádza vyhlásenie mimoriadneho stavu a medzi prijatými opatreniami sa okrem iného nachádza aj zatvorenie hraničných priechodov, obmedzenie medzinárodnej osobnej a autobusovej dopravy a uzatvorenie maloobchodných prevádzok a služieb.

Občania majú odporúčanie obmedziť vychádzanie mimo svojho bydliska na nevyhnutnú mieru. Na cestách je tak menej áut ako obvykle, v obmedzenom režime jazdia aj automobiloví dopravcovia, ktorých flotily sú pre nedostatok zákaziek výrazne menej vyťažené.

„Nakoľko zavedenými opatreniami je výrazne ovplyvnená mobilita obyvateľstva Slovenskej republiky ako aj medzinárodná doprava a výsledky sčítania by boli výrazne ovplyvnené súčasnou mimoriadnou situáciu,“ argumentuje Slovenská správa ciest, ktorá je za sčítanie dopravy zodpovedná.

Predpoklad, že koronavírus ovplyvňuje dopravu potvrdzujú aj dáta Národnej diaľničnej spoločnosti. Tá informovala, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa