Prvé opatrenie predstavuje preplatenie mzdy zamestnanca. Štát bude hradiť 80 percent platu vo firmách, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté. Zamestnanci tak budú dostávať mzdu aj doma. Súčasťou preplatenia mzdy sú aj odvody a dane.

I. Matovič zamestnávateľov však varoval, že štát nebude firmám preplácať mzdy za zamestnancov, ktorí už sú vo výpovednej lehote.

Živnostníci, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a zamestnanci vo firmách dostanú samostatný finančný príspevok podľa toho, aký veľký je pokles tržieb vo firme kvôli koronavírusu.

Ak je pokles tržieb viac ako 20 percent, štát prispeje 180 eur, pri 40-percentnom poklese bude príspevok 300 eur, pri poklese 60 percent je príspevok 420 eur a v prípade poklesu o viac ako 80 percent je príspevok 540 eur.

Štát tiež poskytne mesačnú bankovú záruku vo výške 500 miliónov eur. Vďaka tomu by mali banky poskytovať podnikateľom úvery za výhodných podmienok.

Ďalšie opatrenie je preplatenie karanténnej nemocenskej a ošetrovného pre zamestnancov, ktorí by mali dostávať 55 percent z ich hrubej mzdy.

Firmy tiež nebudú musieť platiť odvody za zamestnancov, ak zaznamenali pokles tržieb o viac ako 40 percent. Zatiaľ ide však len o odklad platieb. Pri rovnakom poklese tržieb si firmy budú môcť odložiť aj platbu preddavkov na dane z príjmu.

Podnikatelia tiež dostanú možnosť nárokovať si na doteraz neuplatnené straty od roku 2014. Opatrenia vlády budú stáť jednu miliardu eur mesačne, bankové záruky budú vo výške 500 miliónov eur mesačne.

Podľa predstaviteľov vlády ide o najväčšiu a najnákladnejšiu pomoc pre firmy a zamestnancov v histórii samostatného Slovenska. Minister práce Milan Krajniak vyčíslil, že pomoc sa dotkne 800-tisíc zamestnancov a 200-tisíc podnikateľov. Finančná pomoc by sa mala začať vyplácať od 15. apríla.