Národná kriminálna agentúra zadržala v rámci akcie Vírus na viacerých miestach Slovenska 17 osôb. Akcia súvisí s páchaním ekonomickej trestnej činnosti v rámci Vojenského spravodajstva.

Nákupom predražených obranných technológií v rokoch 2013 až 2020 bola spôsobená škoda najmenej 74 miliónov eur.

Ako informoval na tlačovej konferencii policajný prezident Štefan Hamran, 13 ľudí je obvinených a štyria sú podozriví. Dve osoby sa zdržiavajú v zahraničí, kde pracujú. Vykonáva sa šesť domových prehliadok a jedna prehliadka iných priestorov.

Obvinený je bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva v rokoch 2013 – 2016 Ľubomír Skuhra, ďalej bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva v rokoch 2016 – 2020 Ján Balciar, bývalý vysoký funkcionár Vojenského obranného spravodajstva Daniel J., člen predstavenstva obvinenej obchodnej spoločnosti Tomáš S., bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal Gučíka, účtovník Edmund P. a tiež bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin K.

Ján Baciar zatiaľ nie je zadržaný, ostatní áno.

Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, kde je trestná sadzba 10 až 15 rokov a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti s trestnou sadzbou 12 až 20 rokov.

„Sme pevne presvedčení, že tie dôkazy, ktoré sa podarilo polícii zadokumentovať, budú postačujúce na to, aby sme tento prípad dostali pre nestranný a nezávislý súd,“ povedal policajný prezident. Ďalších deväť obvinených osôb sú takzvané biele kone, teda ľudia, ktorí si na svoje bankové účty prevádzali finančné výnosy z trestnej činnosti.

Tie ďalej odovzdávali ďalším osobám v korupčnej schéme. Ďalšie štyri osoby boli zadržané ako podozrivé, zatiaľ sú bez obvinenia. Polícia obvinila aj dve firmy s iniciálkami F.T. a S.A.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

NAKA obvinila podnikateľa Michala Gučíka a vojenských tajných Jána Balciara a Ľubomíra Skuhru