Štvrtkové pražské rokovanie prezidentov a premiérov európskych krajín ukázalo absolútnu izoláciu Ruska a jeho agresívnej politiky voči Ukrajine. Novinárom to večer povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki, podľa ktorého žiadny z lídrov nehovoril o kompromisoch s Moskvou.

Odstrihnutie od ruských energií

Šéf poľskej vlády tiež vyhlásil, že krajiny Európskej únie musia ukázať jednotu a spoločne sa čo najrýchlejšie odstrihnúť od energií z Ruska.

Poľsko patrí v Európe k najhlasnejším stúpencom Ukrajiny a zástancom tvrdého prístupu k Moskve.

,,Rusko je v absolútnej izolácii. Tento summit je úspechom, pretože ukázal jednotu krajín túžiacich po mieri a odsudzujúcich agresívnu politiku Ruska," povedal Morawiecki po rokovaní s kolegami z viac ako štyroch desiatok európskych štátov.

Orbán nič neblokoval

Poľský premiér ocenil, že formát Európskeho politického spoločenstva umožnil účasť britskej premiérky Liz Trussovej, ktorej krajina je ďalším štátom výrazne finančne aj vojensky podporujúcim Ukrajinu.

Morawiecki zároveň spochybnil, že by v Európskej únii nabúraval jednotu maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa v posledných mesiacoch usiluje o miernejšiu podobu protiruských sankcií ako väčšina ostatných krajín.

,,Nebránil ôsmemu balíku, nič neblokoval," povedal s odkazom na schválenú sankčnú sadu poľský premiér na adresu Orbána, ktorého dlhodobo dobrý vzťah s Varšavou sa pre rôzny pohľad na vojnu na Ukrajine skomplikoval.

Ďalšie dôležité správy

Vrecia s exhumovanými telami sú uložené vedľa seba v ukrajinskom meste Izium, ktoré ukrajinské sily nedávno oslobodili spod ruskej okupácie v piatok 16. septembra 2022. Ukrajinské úrady objavili v lesoch za mestom Izium  masové hroby. Na jednom z miest bolo podľa ukrajinských orgánov pochovaných 450 ľudí. Nebolo jasné, kto sa nachádza v hroboch a ani okolnosti smrti týchto ľudí.
Neprehliadnite

Mučení, zastrelení alebo zahynuli počas ruského ostreľovania. v Charkove exhumovali stovky tiel