Mestský súd v Prahe vo štvrtok zamietol návrh na zrušenie ochranného moratória pre spoločnosť Arca Capital Bohemia a.s. (ACB). Návrh podala spoločnosť Krupa Global Investments Pavla Krúpu, ktorý do júla ACB ovládal. Na súde sa pokúsil napadnúť ochranu ACB pred veriteľmi, sám je však jej dlžníkom a nie veriteľom, uviedla vo štvrtok hovorkyňa Arca Capital Terézia Barčíková.

Aktuálny hlavný akcionár ACB Rastislav Velič uviedol, že firma dodala súdu dôkazy o významných pohľadávkach voči Krúpovi. „Máme dôvodné podozrenie, že pán Krúpa v čase, keď pôsobil v ACB, spôsobil spoločnosti značné ekonomické škody. Pohľadávky voči nemu a skupine jeho firiem presahujú 250 miliónov českých korún, dodal Velič.

Penta Real Estate
Neprehliadnite

Arca má Privatbanke okamžite splatiť úvery, iné finančné domy zataľ vyčkávajú

„Tvrdenie Arcy je nezmyselné a účelové. Pohľadávky voči mne sú vyfabrikované. Manipulujú účtovníctvo a antidatovali zmluvy," reagoval pre Trend.sk Pavol Krúpa. Skupina KGI sa v stanovisku k jednaniu súdu vyjadrila, že rozhodnutie súdu o ponechaní moratória dlžníka Arca Capital Bohemia, a.s. vnímajú ako možný signál a návod pre ďalších dlžníkov. Je to podľa nich návod, akým spôsobom je možné zneužívať nástroj ochrany, mimoriadne moratórium a že čestné vyhlásenia uvedené v zákone a formulári Ministerstva spravodlivosti nemajú žiadny význam. Pavol Krúpa a skupina KGI sa ohradzuje proti zverejneným výrokom skupiny Arca.  „Urobia sa všetky dostupné právne kroky vrátane podania trestného oznámenia," uviedla hovorkyňa Barbora Hanáková

Skupina Arca Capital sa už dlhší čas borí s finančnými problémami. O ochranu pred veriteľmi požiadala na základe lex korona aj Arca Capital Slovakia. Príčinou ťažkostí je podľa skupiny pandémia nového koronavírusu, ktorá znemožnila podnikanie vo viacerých prevádzkach ovládaných Arcou Capital.