Polícia na protest dohliadala. „Zvolávateľ hovoril, že akcia potrvá asi hodinu, čo dodržali. Autá jazdili okolo magistrátu. My sme nezaznamenali nič, čo by si zaslúžilo okamžitý, alebo dokonca dôrazný zásah či zákrok," uviedol policajný hovorca Tomáš Hulan.

Ako Gándhí

Protesty podľa Kvasničku organizujú spoločne AAA rádiotaxi, City taxi, Profitaxi a letiskoví vodiči. „Nejde nám o to zapchať Prahu, ale skôr sme zvolili takú gándhíovskú formu, aby sa o nás vedelo," povedal. V akciách, ktorých sa zúčastňuje maximálne stovka vodičov, aby sa do ulíc okolo magistrátu vošli, chcú firmy pokračovať vo všedných dňoch vždy medzi 14:00 a 15:00 zatiaľ do budúceho piatku.

Asociácia koncesionárov v taxislužbe protesty podporuje, povedala jej hovorkyňa Karolína Venclová. Akcia má aj podporu Združenia českých taxikárov. Vyplýva z ich facebooku. Tieto skupiny zorganizovali vo februári s cieľom poukázať na nerovné podmienky štyri pomalé jazdy Prahou, ktorými blokovali dopravu.

Minulý týždeň vo štvrtok potom taxikári protestovali proti alternatívnym prepravcom hlasným trúbením pred úradom vlády, ministerstvom dopravy a magistrátom. Premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) sa vo štvrtok stretne so zástupcami Uberu.

Nekalá konkurencia

Alternatívni prepravcovia sú podľa taxikárov nekalou konkurenciou. Vodiči týchto služieb podľa nich nedodržiavajú zákon, pretože nemajú napríklad taxameter ani označené vozidlo.

Uber svoje služby označuje ako spolujazdu v rámci zdieľanej ekonomiky. Minister dopravy v demisii Daniel Ťok (za ANO) chce situáciu riešiť širšou novelou zákona o taxislužbe. Jej príprava a schvaľovanie má trvať zhruba rok. Podľa taxikárov ale nie je vládou chystaná novela potrebná a stačilo by, aby štát vymáhal dodržiavanie zákona.