Právo bolo kedysi medzi maturantmi najviac vychyteným odborom. Kým pred desiatimi rokmi sa na Právnickú fakultu Univerzity Komenského hlásilo vyše 3 300 ľudí a prijať mohli len päťsto, dnes vezmú každého a bez prijímačiek. Podobne je to aj na iných školách.

Dôvodom pritom nemôže byť len klesajúca demografická krivka. Podobný trend je síce viditeľný aj v iných odboroch, ale pokles nie je až taký prudký. Nižší záujem pripisujú školy okrem iného pridlhej koncipientskej praxi. Ak sa absolvent chce stať advokátom, musí prejsť päťročným „školením“ u skúsenejšieho kolegu. Až potom môže skladať advokátske skúšky a rozbehnúť vlastnú kariéru. Ako koncipient pritom často pracuje za minimálnu mzdu.

J. Čentéš: Postačili by tri roky

Podľa Centra vedecko-technických informácií (CVTI), ktoré zbiera dáta na školách, prijali vlani do prvého ročníka na UK 92,5 percenta uchádzačov. Uspel teda skoro každý, kto si podal prihlášku. Z osemsto prijatých ich napokon tristo ani nenastúpilo. Pre porovnanie, úspešnosť uchádzačov na Filozofickej fakulte UK bola len 39 percent. Právo už dva roky po sebe nerobilo ani prijímacie skúšky.

Profesor Jozef Čentéš, ktorý na UK vyučuje právo, vraví, že to nemá za dôsledok nižšiu kvalitu študentov. „Chceli sme každému zabezpečiť férový prístup, čiže sme otvorený všetkým uchádzačom. Štúdium je náročné a už prvý rok veľká časť z nich nezvládne,“ hovorí J. Čentéš. Prvé skúšky podľa neho vyselektujú slabších poslucháčov.

Právo je špecifické tým, že v posledných rokoch na Slovensku otvorili tento študijný odbor aj viaceré súkromné školy. Je totiž menej finančne náročný ako napríklad prírodovedecké či študijné smery, kde škola musí zabezpečiť technické vybavenie alebo laboratória. Ponuka sa tak vyrovnáva dopytu.

Pri rozhodovaní o tom, kam maturant pôjde na školu však podľa J. Čentéša môže zohrávať úlohu aj dĺžka koncipientskej praxe. Myslí si, že by sa štát mal vrátiť na pôvodnú trojročnú dĺžku. „Napríklad právni čakatelia prokuratúry majú len trojročnú prax, počas nej sú schopní zvládnuť budúcu profesiu. Pri advokátoch je to podobné,“ konštatuje.

Obmedzenie na trhu práce       

Na UPJŠ v Košiciach fakulta práva ešte vlani na vedeckej rade odsúhlasila stanovisko, že je proti 5-ročnej praxi a za jej skrátenie na pôvodnú trojročnú dĺžku. „Predstavuje to 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa