Vyčlenenie vývozu a transferu pyrotechnických výrobkov z územia Slovenskej republiky z licenčného konania, odstránenie povinnosti predkladať niektoré prílohy k žiadostiam o udelenie licencií či skrátenie lehoty na udelenie licencie. Aj tieto zmeny prináša novela zákona o obchodovaní s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov, schválená v stredu vládou.

„Navrhovaná legislatíva odstraňuje problémy aplikačnej praxe pri obchodovaní s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky  v predkladacej správe k materiálu. Zmena legislatívy podľa rezortu napomôže zvýšeniu konkurencieschopnosti firiem obchodujúcich s určenými výrobkami v zahraničí.

Súčasná právna úprava spôsobuje podľa Ministerstva hospodárstva v niektorých oblastiach aplikačné problémy. Keďže sa týka zahraničného obchodu, je potrebné reagovať na problémy spôsobujúce ťažkosti slovenským podnikateľom napríklad pri vývoze určených výrobkov do tretích krajín. Tieto ťažkosti znižujú ich konkurencieschopnosť v porovnaní so zahraničnými obchodníkmi.

Novelou sa zároveň mení aj zákon o správnych poplatkoch a zákon o strelných zbraniach a strelive. Legislatívu ešte musí schváliť Národná rada Slovenskej republiky, jej účinnosť navrhol rezort hospodárstva od 1. novembra tohto roka.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga  počas tlačovej konferencie po programovom sneme strany Za ľudí v Bratislave 30. apríla 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Vláda nepadne, dohodneme sa, ale je to tŕnistá cesta, hovorí Šeliga