Demonštranti tak vyjadrili solidaritu so ženami požadujúcimi rovnosť, spravodlivosť a ukončenie sexuálneho obťažovania, a vyjadrili tiež nespokojnosť s Trumpovou politikou, píše agentúra AP.

Demonštrácie v Londýne, Paríži, Sydney a ďalších európskych a austrálskych mestách nasledovali po oveľa väčších sobotňajších pochodoch po celých Spojených štátoch.

V britskom hlavnom meste pritiahla akcie tisíce ľudí napriek nepriaznivému počasiu, ktoré prinieslo dážď so snehom. Silný dážď sa znášal aj na protestujúcich v Paríži, kde bola účasť v porovnaní s protestmi v USA zrejme práve kvôli počasiu výrazne nízka.

„Nezáleží, či je takéto počasie. Stále sa schádzame a budeme stále bojovať proti Trumpovi a jeho programu,“ povedala agentúre Reuters Maggie Kanová, jedna zo zhruba stovky účastníkov protestu v Paríži, ktorých neodradil dážď a zima.

Za práva žien vyšli do ulíc ľudia v USA, Európe aj Austrálii. Trump im poslal tweet

Účastníci sobotňajšieho pochodu za práva žien v USA Zdroj: SITA / AP

Účastníci tohtoročného pochodu uvádzajú, že ich k akcii podnietila lavína politických a rodových problémov za posledný rok a tiež kampaň #MeToo namierená proti sexuálnemu obťažovaniu žien. Mnoho účastníkov protestov nepodporuje len práva žien, ale tiež odsudzujú názory Trumpa na otázky migrácie, potratov či práv ľudí s menšinovým sexuálnym zameraním (LGBT).

D. Trump odmieta, že by jeho prezidentovania bolo zlé pre ženy. V sobotu na Twitteri uviedol, že je to perfektný deň pre všetky ženy, ktoré sa tak môžu vydať na pochod a osláviť historické míľniky a nebývalý hospodársky úspech zaznamenaný za prvý rok jeho úradovania.

Beautiful weather all over our great country, a perfect day for all Women to March. Get out there now to celebrate the historic milestones and unprecedented economic success and wealth creation that has taken place over the last 12 months. Lowest female unemployment in 18 years!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 20. januára 2018