V čase prudko rastúcich cien elektrickej mnohé domácnosti v takmer celej Európe vrátane Slovenska upínajú pred blížiacou sa zimou svoje nádeje k palivovému drevu ako alternatívnemu zdroju tepla. Zvýšený dopyt a prerušenie dodávok palivového dreva z Ruska vyhnali ceny tejto komodity do bezprecedentných výšok, píše EURACTIV.

„Ak hovoríme o dreve ako o zdroji energie, väčšina členských štátov EÚ pociťuje jeho nedostatok, pričom jeho ceny v krajinách ako Nemecko či Belgicko stúpli až 2,5-krát,“ uvádza sa vo vyhlásení obchodného združenia Bioenergy Europe.

Ceny prudko stúpli aj v Bulharsku

Problémy s cenami palivového dreva prípadne jeho nedostatkom neobišli ani Slovensko, kde v závislosti od druhu dreva jeho ceny oproti minulému roku stúpli dvojnásobne. „V posledných mesiacoch enormne stúpol dopyt domácností. V niektorých distribučných skladoch majú až do konca tohto roka plné poradovníky,“ povedala pre EURACTIV hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Podobná situácia je aj v susednom Poľsku, kde ceny palivového dreva stúpli medziročne o 100 percent. V Bulharsku, kde drevom pre jeho nízku cenu a dostupnosť kúri približne polovica domácností, stúpla v závislosti od oblasti cena palivového dreva zo 40-50 eur za kubický meter v roku 2021 na 100-150 eur. Podobne je na tom aj Rumunsko.

Problém majú aj Maďari

Ceny palivového dreva zrejme trápia aj susedné Maďarsko aj napriek tomu, že podľa tamojšieho štatistického úradu sa jeho ceny od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nezmenil. Správy v miestnych médiách však naznačujú, že dreva je nedostatok a jeho ceny oproti minulému roku stúpli až o 50 percent.

Ale drevná kríza nezasiahla len členské štáty EÚ, ale aj Albánsko, Kosovo či Srbsko. Napríklad v takmer sedemmiliónovom Srbsku kúri palivovým drevom približne milión domácností a okolo 110-tisíc sa ich spolieha na drevnú štiepku. Od 15. augusta tam ceny tohto najlacnejšieho zdroja tepla stúpli o 15 percent.

Ďalšie dôležité správy

Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO).
Neprehliadnite

Budaj volá po regulácii vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia