Stovky tisíc ľudí ročne zomrú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v dôsledku nadčasov, extrémneho pracovného tempa a prepracovanosti. Web BBC zverejnil závery prvej globálnej štúdie tohto druhu, ktorá ukázala, že v roku 2016 podľahlo mozgovej príhode a srdcovo-cievnym chorobám spôsobenými nadčasmi až 745-tisíc ľudí. Oproti roku 2000 to bol nárast o 29 percent.

Najčastejšie to boli ľudia žijúci v juhovýchodnej Ázii a v regióne západného Pacifiku. WHO tiež uviedla, že tento trend sa v dôsledku pandémie koronavírusu môže zhoršiť.

Výskum odhalil, že práca 55 hodín a viac týždenne je spojená s vyšším rizikom mŕtvice o 35 percent a o 17 percent vyšším rizikom úmrtia na srdcové choroby v porovnaní s pracovným týždňom 35 až 40 hodín. Štúdia, uskutočnená v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou práce (ILO) tiež ukázala, že takmer tri štvrtiny osôb, ktoré zomreli v dôsledku nadčasov, boli muži stredného alebo vyššieho veku. K úmrtiam často došlo o niečo neskôr v ich živote, niekedy až o desaťročia neskôr, než boli extrémne pracovne vyťažení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa