Žilinskú nemocnicu má z krízy dostať ozdravný plán, ktorý za 10-tisíc eur kúpil od spoločnosti PP Partnership jej riaditeľ Štefan Volák. Konateľom firmy je kotolník Juraj Majer a autorom plánu je Tomáš Tvarůžek. Celé odseky plánu sa ale od slova do slova zhodujú s projektom riaditeľa Š. Voláka, s ktorým vyhral výberové konanie na post šéfa nemocnice.

V utorok na to upozornil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo, že sú to klamstvá. Ako dôkaz poskytlo v stredu oba dokumenty.

Tie však potvrdzujú, že takmer celá jedna kapitola - Finančný plán na obdobie 2012-2015 - sa zhodujú s projektom Stratégie rozvoja Fakultnej nemocnice Žilina, ktorý Š. Volák predložil ministerstvu zdravotníctva, keď sa uchádzal o miesto riaditeľa.

Desaťtisícový projekt rozsahom 13 strán blízky seminárnej práci vysokoškoláka teda vo viacerých častiach evidentne vznikol použitím funkcií copy a paste. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská trvá na tom, že „hra bola čistá“.

Štefan Volák poskytol k veci nasledujúce stanovisko: „Na post riaditeľa FNsP Žilina som nastupoval s jasnou víziou a skúsenosťami z predchádzajúceho pôsobenia. Túto víziu som však potreboval zreálniť v podobe ekonomických dát a ekonomického biznis plánu. Keďže ako jediný riaditeľ nemocnice som nemal ekonomického námestníka a ani ekonóma alebo krízového manažéra a situácia v Žilinskej nemocnici bola naozaj kritická, najefektívnejšou formou bolo ozdravný plán nemocnice externe obstarať. Následne bol vypracovaný biznis plán a je absolútne logické, že vychádza z mojej vízie. Odmietam slová o zhode môjho projektu stratégie rozvoja FNsP Žilina a podnikateľského plánu, ide o rozpracovanie mojich predstáv a plánov zefektívnenia daného zdravotníckeho zariadenia. Pripomínam, že môj biznis plán stál 10-tisíc eur, čo bolo v tom momente najefektívnejšou formou, keďže nemocnica si už dlhšiu dobu neplatí ekonomického námestníka.“

Spomínaná časť, Finančný plán na obdobie 2012-2015, je jediná, ktorá sa venuje praktickým radám, ako zlepšiť finančnú situáciu nemocnice.

"Top odporúčania" z plánu:

1.     Robiť také výkony, po ktorých je dopyt, a robiť ich v takej frekvencii, ktorá je pre nemocnicu výhodná (bez bližšieho špecifikovania)

2.     Veľmi dôležitým zdrojom je rokovanie s poisťovňami pre zabezpečenie efektívnych služieb pre poistencov.

3.     Nárast príjmov za nadštandardné služby úpravou cien poskytovaných služieb.

Pozrite si porovnanie projektov vo vyššom rozlíšení

Pozrite si, ako sa tvorí plán za desaťtisíc

Foto na titulke - SITA/ Jozef Jakubčo