Adela Banášová je stále obľúbená a má vplyv na slovenskú spoločnosť. Jej škodlivé výroky o homeopatii a chemoterapii počúva široká populácia. Podobnými vyhláseniami pritom riskuje, že sa na ich základe niekto nesprávne rozhodne a dotyčný ohrozí svoj život alebo život svojho blízkeho.

„Zázračný“ cukor

Rýchlokurz o homeopatii: Prezentuje sa ako alternatívny spôsob liečby. Jej pozitívne účinky, ktoré by boli na vyššej úrovni ako placebo efekt, veda pravidelne vyvracia. Základ homeopatie tvorí masívne riedenie liečiva destilovanou vodou. Výsledkom často je, že látka, ktorá by mala bojovať proti chorobe, v danom homeopatiku netvorí väčší podiel ako jednu milióntinu či jednu bilióntinu. A môže byť ešte menší. V praxi tak vyjedáte len cukrové guľky. Mali by ste to vedieť.

Je rozdiel, kedy a prečo ich použijete. Ak si takéto guľky dáte na nádchu, svoj život nijako neohrozíte. Ale akonáhle budete chcieť homeopatikami liečiť vážnu chorobu, akou je napríklad rakovina, nemôže sa to skončiť dobre. Všetkým, ktorí si myslia opak, odporúčam sa ísť popýtať na onkologické oddelenia pre dospelých a deti. Prípady, keď sa rodičia rozhodnú liečiť dieťa alternatívnou liečbou (konkrétne aj homeopatiou) namiesto chemoterapie, si onkológovia veľmi dobre pamätajú. Po krátkom čase sa malí pacienti s rodičmi vracajú naspäť, ale šanca na záchranu býva mizivá. To isté platí aj o dospelých pacientoch.

Kto hovorí o rizikách

Ak A. Banášová tvrdí, že nikto nehovorí o rizikách chemoterapie, buď nemá dobré informácie, alebo jednoducho klame. Moderátorka odbíja kritiku mnohokrát tým, že jej oponenti majú stredoveké myslenie, ktoré nedokáže zniesť opačný názor. Lenže tu sa nebavíme o farbe auta, kvalite knihy či vôni najnovšieho francúzskeho parfumu, kde si luxus v podobe verejne vyjadreného názoru môžeme dovoliť. Tu ide o život, ktorého záchrana je postavená na desaťročiach výskumu, testovaní a, bohužiaľ, aj neúspešných pokusoch vyhrať nad chorobou.

V súčasnosti každý pacient onkológie v západnom svete (áno, aj Slovensko sa doň stále počíta) je vopred oboznámený s rizikami liečby. Ak nie, je to problém lekára, nie problém liečby.

Konkrétne, na detskej onkológii v Bratislave počas prvých dní hospitalizácie dostanete do ruky lajstre plné informácií, príde za vami vedenie kliniky, ktoré vám jasne vysvetlí, o čo ide a o čo sa hrá. Materiály obsahujú podrobné postupy a rozpisy všetkých liekov, ktoré sa budú vášmu dieťaťu podávať najbližšie mesiace aj s možnými vedľajšími účinkami. Plus rady, ako sa im napríklad vhodnou stravou dá vyhnúť, respektíve ako ich možno obmedziť.

Nikto vám nedá istotu. Ak ste sa stretli alebo sa ešte len stretnete s niekým, kto si to dovolí, neverte mu. Rakovina nie je chrípka.

Fakty, fakty a ešte raz fakty

Slovo rakovina oprávnene vyvoláva hrôzu. Automaticky si ho človek spája so smrťou a s ničivou liečbou, ktorá je a ešte dlhé roky bude založená najmä na chemoterapii, rádioterapii, ich kombinácii, ale aj chirurgických zákrokoch. Lenže dobrá správa je, že máme rok 2016, nie rok 1966, 1986 a ani 1996. Počet onkologických pacientov, ktorí dlhodobo prežívajú, je oproti minulosti obrovský. Najlepšie to ukazujú dáta, za ktorými stoja konkrétni pacienti s rodinami.

Napríklad každé tretie dieťa s onkologickým ochorením má leukémiu, pričom takmer v 80 percentách ide o akútnu lymfoblastovú leukémiu (v skratke tiež ALL). Je to najčastejšia forma rakoviny u detí. V sedemdesiatych rokoch s týmto ochorením dlhodobo prežívalo maximálne desať percent malých pacientov v priemere. Dnes sa počet vyliečených blíži k hranici deväťdesiatich percent, a to hovoríme o výsledkoch pre celý vyspelý západ.

Čo pomohlo? V prvom rade sa zlepšila diagnostika, tiež sa v súčasnosti rozlišuje, aký konkrétny podtyp ALL máte. Kým v minulosti sa všetky deti liečili rovnako intenzívnou liečbou, dnes je odstupňovaná podľa agresivity ochorenia, aby nenarobila viac škody ako osohu. Neboli to homeopatiká, ktoré pomohli. Tie nezaberajú. Ani javorový sirup so sódou bikarbónou a ani pitie sava pod značkou MMS nezaberajú. To dokonca rozožiera vaše vnútro.

Za výbornými výsledkami stojí najmä vhodná kombinácia liekov, medzi ktoré patria aj chemoterapeutiká vynájdené v 50. rokoch minulého storočia. Keď si vezmeme, že dnes osem detí z desiatich leukémiu prežije, môžeme hovoriť o úspechu. Reč je aj o Slovensku.

Indikátor prežívania sa zlepšuje aj všeobecne. Napríklad Cancer Research UK hovorí, že desať- a viacročné prežívanie sa týka už každého druhého pacienta rakoviny v Spojenom kráľovstve. Pred štyridsiatimi rokmi to bol len každý štvrtý pacient. Percentuálne sa pohybujú de facto na identickej úrovni všetky západné krajiny v Európe. Podobné štatistiky vykazujú aj v USA. Americký National Cancer Institute udáva aj konkrétne počty. V roku 1992 dlhodobo prežívalo sedem miliónov ľudí, v roku 2014 to bolo už 14 miliónov ľudí.

Životná dilema

Chemoterapia ani ožarovanie nie je ideálna liečba rakoviny. Nikto z onkológov si to nemyslí a nikto ani nezatajuje jej možné devastačné účinky do budúcna. Ale nič lepšie a účinnejšie sa doteraz nevymyslelo. Keď človek ochorie, musí zvažovať riziká. Veľakrát stojí otázka takto: Je väčšie riziko to nepodstúpiť a nebyť tu už o pár mesiacov alebo to podstúpiť s možnými ťažkými komplikáciami v budúcnosti? Ani jedna možnosť vám neposkytne istotu víťazstva, no tá druhá dá aspoň väčšiu pravdepodobnosť, že ho dosiahnete.

Svetová zdravotnícka organizácia očakáva, že počet ľudí, ktorí ochorejú na toto zákerné ochorenie, bude rásť (aj pre dlhšie dožívanie sa). Logicky sa tak predpokladá, že popri vyliečených porastie aj počet tých, ktorí nebudú mať to šťastie, aby im súčasná liečba zabrala.

Výzvou je zlepšiť stav v krajinách tretieho sveta. Viac ako šesťdesiat percent nových prípadov rakoviny na svete pripadá na Afriku, Áziu, Strednú a Južnú Ameriku. Sedemdesiat percent úmrtí z celkového počtu úmrtí na rakovinu je práve z týchto regiónov, kde sa ľuďom nedostáva včasná diagnostika ochorenia a následne účinná liečba zo Západu.

Vedci sa dlhodobo pokúšajú nájsť spôsob, ako zachraňovať čo najviac pacientov tak, aby sa po navrátení do normálneho života vyhli dlhodobým následkom. Aktuálne sa veľa pozornosti venuje imunoterapii, ktorá má dobré výsledky, ale tiež len pri určitých formách rakoviny.

Hazard so zdravím

Vplyvní ľudia zo šoubiznisu, politiky ale aj z iných oblastí si v poslednom čase zvykli, že mať hocijaký názor znamená šermovať s ním na verejnosti bez ohľadu na škody, ktoré tým páchajú. A. Banášová pri plnom vedomí poskytla rozhovor prepožičala svoju tvár konšpiračnému časopisu Zem a Vek, ktorý píše o liečbe rakoviny ako o biznise so smrťou. Jej fotografiu uverejnili ako propagáciu na zadnej strane časopisu. Nasledovala nekritická relácia s homeopatom v rozhlase a teraz nemá problém spochybňovať výsledky chemoterapie v najčítanejšom bulvárnom denníku.

Človek v jej pozícii by si celkovo mal dávať mimoriadne veľký pozor na to, ako narába s faktami. Nehovoriac o vážnych témach. No namiesto toho sa tu hazarduje so zdravím.