Vianočný stôl prehýbajúci sa pod rôznymi dobrotami, pár dní voľna a s tým súvisiace vylihovanie na gauči, od pravidelných tréningov si človek automaticky dáva pauzu. Čo to však urobí s kondíciou človeka? Dostať sa späť do formy nie je vôbec  ľahké.

Podľa štúdie, ktorú zverejnil web bbc.com, sa ukazuje, že aj po dlhodobom úsilí, ktoré rekreačný športovec vložil do tréningu, môže chvíľka voľna znamenať, že príde o svoju formu oveľa rýchlejšie, ako ju získal.

Treba robiť viac

Kľúčom k pochopeniu toho, ako telo stráca kondíciu, je najskôr vysvetliť, ako sa vôbec dostáva do tzv. „fit“ stavu. Na ceste k zlepšeniu kardiovaskulárnej kondície, resp. získaniu svalovej hmoty je potrebné prekonať tzv. „zvyčajnú záťaž“. To znamená robiť viac, ako je naše telo zvyknuté. Stres, ktorý pritom telo má, ho núti prispôsobiť sa a stať sa výkonnejším, čo vedie k vyššej úrovni kondície.

Čas potrebný na to, aby sa človek dostal do formy, závisí od mnohých faktorov vrátane úrovne fyzickej zdatnosti človeka, veku, náročnosti práce a dokonca aj prostredia, v ktorom cvičí – napríklad teplo a znečistenie môžu ovplyvniť fyziologickú reakciu na cvičenie.

„Pri silovom tréningu sa určité prírastky svalovej sily môžu prejaviť už za dva týždne, ale zmeny vo veľkosti svalov sa objavia až okolo ôsmich do 12 týždňov,“ uvádzajú docenti Dan Gordon a Justin Roberts z Anglia Ruskin University.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa