Mali to byť bežné antiperspiranty, hygienické prostriedky zabraňujúce poteniu. Málokto by si pomyslel, že môžu byť nebezpečné pre zdravie človeka. Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) najnovšie zistil, že niektoré spreje obsahujú benzén, spôsobujúci leukémiu. Najvyššiu hladinu nebezpečnej látky našli vo výrobkoch od Procter & Gamble Old Spice a Secret.

Úrad odporúča, aby boli stiahnuté z trhu, uvádza agentúra Bloomberg. Medzi ďalšie problematické výrobky patria antiperspirant značky Walmart Equate a Suave od Unileveru. Celkovo americký kontrolný úrad našiel benzén až v 59 skúmaných produktoch.

Ropné destiláty

David Light, výkonný riaditeľ spoločnosti Valisure, ktorá na podozrenia upozornila FDA, uviedol, že sa obáva, že kontaminácia môže pochádzať zo surovín, akými sú bután a propán. Ide o ropné destiláty vyrábané rafináciou ropy. „Bután je ľahšia kvapalina,“ povedal D. Light. „Propán je to isté, čo používate na zapálenie grilu. Zdá sa pravdepodobné, že zdrojom sú tieto látky.“

Propán je to isté, čo používate na zapálenie grilu. Zdá sa pravdepodobné, že zdrojom sú tieto látky.
David Light

Valisure – nezávislé testovacie laboratórium v New Haven, Connecticut – požiadalo FDA, aby stanovil jasné pokyny pre opakovanú kontrolu hladiny benzénu v týchto výrobkoch.

Ďalšie výrobky stiahli z trhu

Podobné problémy sa objavili už skôr v tomto roku v prípade ďalších hygienických prostriedkov. Medzi tie, ktoré boli stiahnuté z trhu, patria opaľovacie krémy aj antimykotiká. Začiatkom tohto roka spoločnosť Johnson & Johnson ukončila predaj aerosólových opaľovacích sprejov značiek Neutrogena a Aveeno. Spoločnosť Beiersdorf sa v septembri rovnako rozhodla v prípade niektorých opaľovacích sprejov Coppertone. Nasledujúci mesiac Bayer ukončila predaj Lotrimin a Tinactin potom, čo testy ukázali, že niektoré vzorky obsahovali benzén.

Kratom
Neprehliadnite

Na Slovensku stúpa užívanie drogy s názvom kratom, evidované sú už aj prejavy závislostí

Vypĺňali diery na trhu

Hladiny benzénu boli obzvlášť vysoké u tých produktoch, ktoré prišli na trh, aby vyplnili medzeru, keď sa na začiatku pandémie covid-19 minuli zásoby čistiacich prostriedkov. Je možné, že benzén v dezinfekčných prostriedkoch na ruky mohol byť vtedy vsunutý do výrobného procesu. Alkohol totiž čistí a zabíja baktérie. Niekedy sa tiež používa ako hnací plyn v aerosoloch.

Web afr.com uvádza, že laboratórium našlo isté množstvo benzénu aj v sprejovom deodorante Victoria's Secret, ktorý bol určený na použitie na celé telo, a v spreji Summer's Eve od Prestige Consumer Healthcare určenom na vaginálne použitie.

Dotknuté spoločnosti ani FDA okamžite nereagovali na žiadosti o komentár.