Vírus zodpovedný za ochorenie Covid-19 dokáže prežiť oveľa dlhšie, ako sa doteraz myslelo. Na predmetoch každodenného použitia, ako sú bankovky či obrazovky mobilných telefónov, to môže byť za určitých podmienok až 28 dní. A zostáva pritom infekčný.

Výsledky štúdie austrálskej národnej vedeckej agentúry Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation zverejnili noviny Financial Times. Vedci zistili, že vírus prežíva dlhšie pri nižších teplotách a na neporéznych a hladkých povrchoch, ako je sklo a nehrdzavejúca oceľ, v porovnaní s poréznymi povrchmi, ako je bavlna.

„Najhorší scenár“

„Tento výskum ukazuje, že si musíme naďalej umývať ruky a dezinfikovať kľučky dverí, príbory, bankomaty a ďalšie bežne používané povrchy,“ uviedol Trevor Drew, riaditeľ Austrálskeho centra pre pripravenosť na choroby, ktorý výskum viedol.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie po skončení pandemickej koimsie 25. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Vláda prijala nové opatrenia, opäť zaviedla hodiny pre seniorov

Poznamenal ale zároveň, že výskum sa uskutočňoval metódou „najhoršieho scenára“, ktorá pravdepodobne predĺžila maximálnu dobu, počas ktorej mohol vírus prežiť a zostať infekčný. „Napríklad uskutočňoval sa v tme, aby sa potlačili účinky ultrafialového žiarenia, ktoré môže vírus zabíjať,“ uviedol T. Drew pre Financial Times.

Predchádzajúca štúdia používajúca inú metodiku publikovaná v časopise The Lancet v apríli konštatovala, že vírus v podobe infekcie nezostal na skle alebo bankovkách dlhšie ako štyri dni alebo sedem dní v prípade nehrdzavejúcej ocele.

Teplota hrá rolu

Dôležitú rolu podľa austrálskych vedcov zohráva teplota. T. Drew tvrdí, že vírus dokáže prežiť dlhšie v chladnejších podmienkach. To môže pomôcť vysvetliť, prečo krajiny čelili počas zimy vyššiemu riziku vypuknutia Covid-19.

V štúdii, ktorú výskumný tím publikoval v časopise Virology Journal, sa uvádza, že pri teplote 20° C zostal vírus na bežných povrchoch, ako sú sklo, nehrdzavejúca oceľ, papierové či polymérové bankovky až 28 dní. Situácia však bola diametrálne odlišná pri 40° C – čas prajúci šíreniu nákazy sa znížil na 24 hodín.

„Tieto objavy ukazujú, že SARS-CoV-2 môže zostať infekčný po podstatne dlhšie časové obdobie, ako sa všeobecne považovalo za možné. Naše výsledky by sa mohli použiť na informovanie o postupoch zmierňovania rizika, aby sa zabránilo rozšíreniu Covidu-19,“ skonštatoval v závere výskumný tím vedený T. Drewom.

Druhá vlna úraduje

Európu, ale aj celý svet v tomto období sužuje druhá vlna pandémie. Celkovo sa už nakazilo takmer 38 miliónov ľudí, viac ako milión prišlo o život. Slovensko a Česká republika sú na tom spomedzi okolitých krajín momentálne najhoršie. Zaznamenali sme už skoro 20-tisíc prípadov nákazy, v posledných dňoch padali rekordy v podobe 1 500 aj 1 800 infikovaných ľudí. Dosiaľ sme mali 61 úmrtí.