V Nitre sa na prvom kole plošného testovania na ochorenie Covid-19, ktoré sa skončilo v nedeľu popoludní, zúčastnilo približne rovnaké množstvo ľudí ako na vlaňajšom novembrovom testovaní. Hlavný rozdiel bol v tom, že incidencia, respektíve pozitivita, bola štvornásobne vyššia ako v novembri. V nedeľu o tom informoval primátor Nitry Marek Hattas.

Do testovania sa zapojilo všetkých 60 obcí spolu s mestami Nitra a Vráble. V obciach bolo otvorených celkovo 70 odberných miest, vo Vrábľoch deväť a v Nitre 37. „Všetky fungovali bez problémov a testovanie prebiehalo plynule. Bolo to možné iba vďaka výbornej spolupráci s mestami, obcami, nemocnicami v regióne, ozbrojenými silami, políciou i vládou. Podľa posledných informácií bolo v celom okrese v nedeľu k 12. hodine otestovaných okolo 78-tisíc ľudí, z nich bolo pozitívnych do 2-tisíc testovaných," uviedla prednostka Okresného úradu v Nitre Eva Hajdamárová.

Na Slovensko dorazili prvé vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. Vakcíny boli uskladnené v hlbokomraziacom boxe vo Fakultnej nemocnici Nitra.
Neprehliadnite

V Nitre sa od 11. januára sprísni zákaz vychádzania

Podľa slov nitrianskeho primátora Mareka Hattasa prebiehalo testovanie vo všetkých 37 odberových miestach bez problémov. „Niekedy sa vytvorili aj dvojhodinové rady, niekedy neboli žiadne. Podstatné je, že sme stihli otestovať všetkých, ktorí sa chceli dať otestovať. Účasť bola približne rovnaká ako pri testovaní vlani v novembri, pri celoslovenskom testovaní. Rozdiel bol v tom, že incidencia, respektíve pozitivita, je štvornásobne vyššia ako v novembri," zdôraznil Hattas.

V Nitre bolo od piatka (8. 1.) do nedele (10. 1.) otestovaných celkovo 43 716 ľudí. Ako informovala radnica na sociálnej sieti, pozitívny výsledok na COVID-19 malo 932 testovaných, čo je 2,13 percenta.

S viacerými problémami pri zabezpečení testovania zápasili obce. Podľa slov starostu Malého Lapáša Petra Šveca sa však vďaka spolupráci všetkých zainteresovaných zložiek podarilo testovanie všade zorganizovať. „Okresný úrad nám pomohol so zazmluvnením zdravotníkov, čo bol náš najväčší problém. Pomohla nám nemocnica v Nových Zámkoch a pomáhali si aj obce navzájom. Veľa ľudí v našej obci už ochorenie Covid-19 malo alebo sú v karanténe, chodili teda hlavne mladší ľudia. Verím, že po ďalších kolách testovania sa situácia zlepší a ľudia nebudú zomierať tak ako doteraz," povedal Švec.

Na snímke riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj (vľavo) a primátor mesta Nitra Marek Hattas počas tlačovej konferencie 4. januára 2021 pred budovou Mestského úradu v Nitre k najnovšiemu vývoju pandémie v Nitre a okolí. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Nitra zrejme zlúči kapacity v škôlkach určených pre rodičov v prvej línii

Premiér Igor Matovič považuje zorganizovanie plošného testovania v celom Nitrianskom okrese v priebehu troch dní za heroický výkon. Zároveň vyzval všetkých primátorov a starostov na Slovensku, aby sa pridali a ukázali, že im záleží na životoch ľudí. „Stovky z nich už posledné dva týždne píšu, že by chceli pretestovať svoju obec. Reálny zmysel to má iba vtedy, ak je to opakované testovanie a je tam aj podmienka, že bez testu sa nemôže vychádzať von. Treba sa zomknúť. Ak by to malo byť tak, že sa v jednej dedine otestujú a vo zvyšných to nechajú na prírodu, tak to nebude fungovať," myslí si Matovič.