Európske ceny plynu vo štvrtok prudko vzrástli, a to po výbuchu v jednom z najväčších amerických terminálov na export skvapalneného zemného plynu (LNG). Poukazuje to na krehkosť globálnych dodávok v čase, keď sa mnohé krajiny pokúšajú znížiť svoju závislosť od ruskej energie, píše denník Financial Times.

Zariadenie na skvapalňovanie zemného plynu v meste Freeport v štáte Texase bude po stredajšej explózii zatvorené najmenej tri týždne, čím sa preruší zhruba pätina skvapalňovacej kapacity v USA. Ide o proces, pri ktorom sa zemný plyn podchladzuje a nakladá do tankerov na prepravu do zámoria.

Európske veľkoobchodné ceny plynu medzitým vyskočili o viac ako desať percent - na 88 eur za megawatthodinu.

Európa chce znížiť svoju závislosť od Ruska

USA, najväčší svetový producent zemného plynu, sa momentálne snaží zvýšiť export do Európy, ktorá chce znížiť svoju závislosť od ruského dovozu.

Na základe dohody, ktorú oznámil americký prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, sa USA zaviazali zabezpečiť tento rok pre Európu ďalších 15 miliárd kubických metrov.

Brusel tvrdí, že sa zameria na zvýšenie ročného dopytu po americkom LNG do konca dekády o 50 miliárd kubických metrov.

Príčina výbuchu vo Freeporte a rozsah škôd nie sú známe. Orgány činné v trestnom konaní uviedli, že v zariadení došlo k „nejakému druhu výbuchu“, ale evakuácia ľudí nebola potrebná.

Ďalšie dôležité správy

Dovoz LNG
Neprehliadnite

Je to potvrdené: LNG je tu. Slovensko uniká z plynového zovretia