Jedenásť ľudí je nezvestných, v nemocniciach je desať osôb. Príčiny požiaru v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa zatiaľ nie sú jasné.

Vyskakovali z okien na treťom poschodí

Podľa agentúry TASS sa oheň v zničenom objekte znovu rozhorel, z budovy stúpa čierny dym a plamene likvidujú hasiči. Očití svedkovia novinárom opisovali, ako sa pred príjazdom hasičov a záchranárov ľudia vrhali z okien.

Často to boli malé deti padajúce z tretieho poschodia, kde boli kinosály. Práve tam bolo podľa predbežných informácií ohnisko požiaru.

Podľa ruských médií v objekte údajne nefungovala požiarna signalizácie a evakuácia zorganizovaná nebola. Záchranu ohrozených ľudí komplikovala vratkosť narušených konštrukcií a explózia plynovej fľaše, ktorú požiar spôsobil.

Zatiaľ boli identifikované telá pätnástich mŕtvych, v mnohých prípadoch bude podľa agentúry Interfax potrebné vykonať analýzu DNA. Telá mnohých ľudí sa zatiaľ nepodarilo vyslobodiť z trosiek, šanca na nájdenie preživších je podľa hasičov nulová.

Najviac obetí bolo v kinosálach plných detí

O príčinách nešťastia, jedného z najtragickejších od rozpadu Sovietskeho zväzu, ruské médiá zatiaľ len špekulujú. Hovorí sa o poruche v elektroinštalácii alebo o neopatrnom nakladaní s otvoreným ohňom.

V jednom z kín obchodného centra deti zapaľovali sviečky pri víkendovej slávnosti. Najviac obetí si oheň vyžiadal práve v horných poschodiach, kde bolo niekoľko kinosál plných detí.

Agentúra Interfax napísala, že požiar zrejme vznikol v miestnosti s detskou trampolínou, kde niektoré z detí zapálilo molitan. Od neho sa oheň bleskurýchlo rozšíril.

Námestník gubernátora Kemerovskej oblasti Vladimir Černov označil za hlavnú líniu vyšetrovania možný útok podpaľačov.

Polícia podľa Interfaxu potvrdila, že s takou možnosťou počíta, nepovažuje ju však za najpravdepodobnejšiu. Pri požiari tiež uhynulo asi 200 zvierat v zoologickej záhrade umiestnenej na druhom poschodí obchodného centra.

Spôsobenú škodu odhadujú poisťovne predbežne na štyri miliardy rubľov (takmer 50 miliónov eur). Či bol objekt poistený, sa vraj ešte len zisťuje.