Dvanásť zo štrnástich slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok na podnet europoslanca Ivana Štefanca (KDH) obrátilo listom na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú so žiadosťou o urýchlenie dodávok vakcín proti ochoreniu Covid-19 na Slovensko.

Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP), pre TASR spresnil, že list okrem neho podpísali slovenskí europoslanci z frakcií ľudovcov, socialistov a demokratov, liberálov aj konzervatívcov a reformistov, a to Monika Beňová (Smer-SD), Vladimír Bilčík (Spolu), Miroslav Číž (Smer-SD), Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Robert Hajšel (Smer-SD), Martin Hojsík (PS), Eugen Jurzyca (SaS), Miriam Lexmann (KDH), Peter Pollák (OĽaNO), Michal Šimečka (PS) a Michal Wiezik (Spolu).

EBE 41 Berlín - Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádza na tlačovú konferenciu po rokovaní s premiérmi 16 spolkových krajín o aktuálnej pandemickej situácii v Berlíne 10. februára 2021. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel arrives for a news conference after a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, Feb. 10, 2021. German chancellor Angela Merkel had meet with German head of federal states to discuss extension of restrictions or other possible measures to
Neprehliadnite

Podľa Merkelovej Nemecko prežíva tretiu vlnu pandémie

„Rýchlosť očkovania je ovplyvnená aj počtom očkovacích látok. Obraciame sa preto na Vás so žiadosťou o pomoc pri zabezpečení urýchlenia dodania alokovaného počtu vakcín registrovaných Európskou agentúrou pre lieky pre Slovensko, ktoré je momentálne najpostihnutejšou krajinou na svete, s najhoršími ukazovateľmi úmrtí i hospitalizácií na počet obyvateľov," uvádza sa v spoločnom liste.

Slovenskí europoslanci sa zhodli v názore, že najrýchlejšou cestou z tejto situácie je masívne očkovanie obyvateľov a šéfke EK pripomenuli, že koronakrízu možno prekonať len spoločnou solidaritou, ktorá sa už prejavuje aj výmenou zdravotníckych pracovníkov a starostlivosťou o pacientov. Poslanci zároveň ocenili Von der Leyenovej aktivity v prospech združenia finančných prostriedkov pre výskum vakcín, ich výrobu a koordináciu ich dodávok v členských krajinách Únie.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v Bratislave 9. februára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Od budúceho týždňa stúpne počet čiernych okresov na 20

Štefanec v tejto súvislosti zdôraznil aj skutočnosť, že rýchle a masívne očkovanie je hlavným predpokladom pre otvorenie ekonomiky. „V súčasnosti trpia malí a strední podnikatelia, gastroprevádzky, cestovný ruch a v neposlednom rade aj žiaci a študenti, ktorí sa nemôžu riadne vzdelávať. Verím, že Európska komisia uzná vážnosť situácie na Slovensku a s urýchlením dodávok vakcín nám pomôže," uviedol pre TASR.