Americký Senát potvrdil Jeroma Powella ako prezidenta Federálneho rezervného systému (Fed) na druhé funkčné obdobie. Powell tak bude stáť na čele americkej centrálnej banky ďalšie štyri roky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Jerome Powell, ktorého prezident Joe Biden renominoval na post šéfa Fedu koncom novembra minulého roka, získal vo štvrtok (12. 5.) v Senáte podporu obidvoch politických táborov. Senátorov presvedčilo najmä úsilie centrálnej banky bojovať s infláciou, ktorá je najvyššia za posledných 40 rokov. Za zotrvanie Powella na čele centrálnej banky hlasovalo 80 senátorov, proti bolo iba 19.

Väčšina zo senátorov, ktorí sa vyslovili proti pokračovaniu Powella, boli republikáni, avšak zopár nesúhlasných hlasov prišlo aj z tábora demokratov. Napriek tomu finálne hlasovanie predstavuje výraznú podporu Powellovmu riešeniu krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu a krátkej, avšak hlbokej recesie z roku 2020. Zároveň tak získal mandát na pokračovanie pravdepodobne najprudšieho zvyšovania úrokových sadzieb od začiatku 80. rokov minulého storočia, keď na čele Fedu stál Paul Volcker.

Ďalšie dôležité správy

PK 20 archív Washington - Na archívnej snímke z 11. januára 2022 šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell sa prihovára počas výsluchu k jeho opätovnej nominácii do pozície vo Washingtone. Powell v stredu 2. marca 2022 uviedol, že útok Ruska na Ukrajinu tiež ukázal nutnosť regulácie kryptomien. Tá by mala zabrániť, aby sa kryptomeny používali ako nástroj na obídenie sankcií. FOTO TASR/AP

FILE - Federal Reserve Board Chairman Jerome Powell speaks during his re-nominations hearing before
Neprehliadnite

Powell: Inflácia v USA je príliš vysoká, Fed môže zvyšovať sadzby agresívnejšie