Nemecká strana Zelených zamýšľa čo najskôr začať rozhovory o vytvorení novej vlády s víťazom septembrových volieb – Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) – a s liberálmi z FDP.

Oznámila to v stredu spolupredsedníčka Zelených Annalena Baerbocková. 

Zelení predostreli tento návrh na najnovšom rokovaní s FDP. Obe strany sú vzhľadom na volebný výsledok jazýčkom na váhach pri formovaní novej vlády v Nemecku. Po voľbách 26. septembra absolvovali tieto dve strany bilaterálne rozhovory a následne sondážne rokovali aj s SPD a CDU/CSU.

Tento krok Zelených však neznamená, že úplne vylučujú jamajskú koalíciu s CDU/CSU a FDP, zdôraznil spolupredseda strany Robert Habeck. Dodal však, že napriek intenzívnej snahe CDU/CSU o vytvorenie takejto vlády vidia Zelení v tejto alternatíve väčšie programové rozdiely než v prípadnej koalícii SPD, Zelených a FDP.

Ako uviedla Baerbocková, Nemecko má pred sebou veľké výzvy a potrebuje preto nový začiatok.

„Táto krajina si nemôže dovoliť dlhý pat,“ citovala ju agentúra AFP.

FDP je pripravená

FDP oznámila, že je pripravená na oficiálne rozhovory o vytvorení novej vládnej koalície s SPD a Zelenými. Informovala o tom agentúra DPA.

„Prijali sme návrh na rokovanie s SPD o spoločných veciach, ktorú môžu posunúť našu krajinu dopredu. Scholzovi som po dohode so Zelenými navrhol, aby sa takýto rozhovor v trojici začal už zajtra. A tak sa aj stane,“ uviedol predseda liberálov Christian Lindner po vnútrostraníckej porade.

Dodal však, že v hre je naďalej aj takzvaná „jamajská koalícia“ CDU/CSU, Zelených a FDP.

FDP je podľa neho ochotná vstúpiť iba do centristickej koalície, ktorá bude dbať na „hodnoty slobody“ a na obnovu krajiny.

Scholz: SPD sa teší

Kandidát na post nemeckého kancelára zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Olaf Scholz v stredu vyhlásil, že sa teší na plánované spoločné sondážne rokovania so Zelenými a FDP o vytvorení novej vládnej koalície. Informovala o tom agentúra DPA.

Občania krajiny dali SPD poverenie na zostavenie vlády, povedal Scholz v stredu v Berlíne. „Teraz je na nás to aj uskutočniť,“ zdôraznil s tým, že ide o dosiahnutie pokroku pre Nemecko.

Dôležité je podľa neho zamerať sa na hospodársku a priemyselnú modernizáciu krajiny a dôraznejší boj proti zmene klímy. „Toto sú body, o ktorých sa teraz budeme spoločne (s FDP a Zelenými) zhovárať,“ povedal s tým, že rokovania odštartujú vo štvrtok.

Scholz ocenil „veľmi profesionálny spôsob“, ako Zelení a FDP dosiaľ postupovali čo sa týka vytvorenia budúceho trojstranného vládneho kabinetu.

Šéf SPD Norbert Walter-Borjans v reakcii na odhodlanie FDP a Zelených rokovať najprv o vzniku takzvanej „semaforovej koalície“ povedal: „Obaja možní partneri spravili dobré rozhodnutie.“

Laschetovi zvoní hrana

Všetky strany sa usilujú vyhnúť situácii spred štyroch rokov, keď sa povolebné rokovania naťahovali niekoľko mesiacov.

V prípade vzniku takzvanej „semaforovej koalície“ (SPD, FDP a Zelení) má reálnu šancu stať sa kancelárom doterajší minister financií a líder víťaznej SPD (25,7 percenta hlasov) Olaf Scholz.

Naopak, situácia sa komplikuje pre lídra CDU Armina Lascheta, ktorý doviedol stranu k najhoršiemu volebnému výsledku v jej histórii (24,1 percenta hlasov) a už teraz čelí kritike aj v rámci vlastnej strany.

nemecke volby
Neprehliadnite

Parlamentné voľby v Nemecku: Priveľa kancelárov, vládnych strán aj neistoty