Indický premiér Naréndra Módí a čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadrili znepokojenie nad ruskou vojnou na Ukrajine, najmä nad globálnymi ekonomickými dôsledkami, ktoré zapríčinila, píše The Guardian. 

Predstavitelia Spojených štátov stále tlačili na to, aby sa v záverečnom komuniké pripísalo viac viny Rusku. Návrh obsahuje formuláciu, v ktorej sa uvádza, že „väčšina členov dôrazne odsúdila vojnu na Ukrajine", a zdôrazňuje sa, že „spôsobuje nesmierne ľudské utrpenie a zhoršuje existujúce trhliny v globálnej ekonomike".

Hostiteľ summitu, Indonézia, sa snaží obmedziť zmienky o vojne na minimum, pričom tvrdí, že skupina G20 nie je bezpečnostným fórom a že opakovanie verejne známych postojov zabráni pokroku v otázkach, ako je globálny dlh a postpandemická obnova.

Summit, ktorý sa koná na indonézskom ostrove Bali, je prvým stretnutím vedúcich predstaviteľov skupiny G20 od februárovej invázie Ruska na Ukrajinu, ktorú Moskva označila za „špeciálnu vojenskú operáciu". Vojna a obavy o globálnu infláciu, potravinovú a energetickú bezpečnosť však toto stretnutie zatienili.

Kritika Indie a Číny

Čínsky prezident Si napríklad vo svojom prejave varoval pred „ozbrojovaním" potravín a energie a dodal, že je proti jadrovej vojne za každých okolností, pričom tieto poznámky vrhli tieň na opakované hrozby Ruska, že na Ukrajine použije taktické jadrové zbrane.

„Musíme sa dôrazne postaviť proti politizácii, inštrumentalizácii a ozbrojovaniu potravinových a energetických problémov," povedal Si.

Indický premiér Módí zase zdôraznil, že OSN ako multilaterálna inštitúcia zlyhala. Je teda podľa neho nevyhnutné vyvinúť väčší tlak na skupinu G20, aby našla riešenia konfliktu. Povedal, že nastal čas na prímerie a do popredia sa dostala diplomacia.

Lavrov Zelenského prejav zmeškal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videopríhovore, ktorý ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov prezieravo zmeškal, pretože zostal vo svojom hoteli, povedal, že je čas na zastavenie vojny, ktorá si vyžiadala tisíce obetí. Zdôraznil však, že prímerie je možné len vtedy, keď ozbrojené ruské jednotky opustia územie Ukrajiny.

V prejave v ukrajinčine pred najvplyvnejším publikom, ktoré oslovil od začiatku vojny, sa Zelenskyj snažil prezentovať ako človek pripravený dosiahnuť dohodu s Ruskom, ale len za podmienok, ktoré ochránia ukrajinskú suverenitu, a uznal statočnosť, s akou jeho vojaci bojovali na ochranu svojej vlasti.

V príhovore k Si Ťin-pchingovi Zelenskyj odsúdil šialené hrozby jadrovými zbraňami, ku ktorým sa uchyľujú ruskí predstavitelia. „Neexistujú a nemôžu existovať žiadne ospravedlnenia pre jadrové vydieranie," dodal a dôrazne poďakoval skupine G19 - s výnimkou Ruska - za to, že „to dala jasne najavo".

Podľa čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yiho povedal Si prezidentovi USA Joeovi Bidenovi na ich bilaterálnom stretnutí v pondelok večer, že „jadrové zbrane by sa nemali používať a jadrové vojny by sa nemali viesť".

Problematická dohoda o obilí

Veľká časť diplomatických rokovaní na stretnutí G20 sa sústreďuje na podmienky, za ktorých Rusko umožní pokračovanie dohody o vývoze obilia. Už raz spoluprácu pozastavilo s tým, že Západ neurobil dosť pre to, aby presvedčil poisťovne a prepravné spoločnosti, aby distribuovali ruskú pšenicu a hnojivá.

Na Rusko a Ukrajinu pripadá približne 30 percent svetového vývozu pšenice a jačmeňa, pätina kukurice a viac ako polovica všetkého slnečnicového oleja. Ruská invázia zablokovala 20 miliónov ton obilia vo svojich prístavoch, kým sa v júli nedosiahla dohoda. Rusko tvrdí, že dohoda o vývoze sa plní len čiastočne.

Ďalšie dôležité správy

Macron a Si
Neprehliadnite

Macron sa podujal ukončiť eskaláciu vojny na Ukrajine. Na pomoc si prizval Si Ťin-pchinga