Použitie jadrových zbraní akoukoľvek krajinou na svete by nezostalo bez odozvy, povedal dnes britský minister zahraničia James Cleverly. Ruského prezidenta Vladimíra Putina podľa agentúry Reuters vyzval, aby prestal so strategickými omylmi.

Cleverly podľa denníka Daily Express na schôdzi pred zjazdom britskej Konzervatívnej strany nespresnil, o akú odozvu by išlo.

Príliš veľa omylov

„Putin sa pri rozhodovacom procese dopustil príliš veľa strategických omylov,“ povedal Cleverly. „Musíme dať jasne najavo, že táto séria strategických omylov musí prestať,“ dodal.

K možnému použitiu jadrových zbraní Moskvou v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu sa predstavitelia západných krajín vyjadrujú od konca septembra. Putin vtedy súčasne s oznámením mobilizácie pohrozil použitím jadrového arzenálu.

Riaditeľ odboru kontroly zbrojenia na ruskom ministerstve zahraničia Vladimír Jermakov dnes ale podľa agentúry TASS uistil, že sa Rusko sa plne hlási k vyhláseniu o neprípustnosti rozpútania jadrovej vojny. Vyhlásenie na začiatku tohto roka vydalo päť jadrových mocností - Čína, Francúzsko, Rusko, Británia a Spojené štáty.

Ďalšie dôležité správy

juhokórejské námorníctvo vojenské cvièenie cie¾ obrana ponorky zvýšené napätie potopenie juhokórejská vojnová loï severokórejské torpédo
Neprehliadnite

Putin skúša preveriť pripravenosť Západu, jadrový konvoj smeruje k ukrajinským hraniciam