Situácia na svetovom trhu s potravinami sa v nasledujúcom období pravdepodobne prudko zhorší po tom, ako sa indonézska vláda rozhodla zakázať vývoz palmového oleja. Ten je pritom najpoužívanejším olejom na svete a najväčším producentom je práve Indonézia.

Rozhodnutie prichádza v situácii, keď ceny jedlých olejov prudko rastú po tom, ako dodávky slnečnicového oleja na svetové trhy zasiahla vojna na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a serveru nemeckej stanice Deutsche Welle.

Indonézia produkuje viac ako polovicu z objemu

Zastavenie exportu palmového oleja môže ešte viac zvýšiť náklady výrobcov po celom svete, od balených potravín až po kozmetiku, keďže Indonézia sa na produkcii kľúčovej komodity podieľa viac než 50 percent.

Ako povedal indonézsky prezident Joko Widodo, cieľom opatrenia, ktoré vstúpi do platnosti 28. apríla, je zabezpečiť dostatok oleja na domácom trhu. Jeho oznámenie nasledovalo po protestoch v Jakarte proti rastúcim cenám oleja a potravín.

To však tvrdo zasiahne ďalších spotrebiteľov, najmä v Indii, avšak aj v iných krajinách, povedal po piatkovom oznámení indonézskej vlády o zákaze vývozu palmového oleja šéf indickej obchodnej organizácie SEA Atul Čaturvedi. „Je to veľmi nešťastné a úplne neakceptovateľné,“ dodal.

Ceny alternatív prudko stúpli

Po oznámení indonézskej vlády ceny alternatívnych olejov prudko vzrástli. Napríklad cena sójového oleja, ktorý je po palmovom druhým najpoužívanejším, vzrástla o 4,5 percenta na nový rekord.

Palmový olej používa vo svojich produktoch veľký počet výrobcov potravín a spotrebného tovaru, pričom medzi najväčších kupcov komodity patria Nestlé, Unilever a Procter & Gamble. Mondelez International, výrobca sušienok Oreo, informoval, že na celosvetovej spotrebe palmového oleja sa podieľa 0,5 percentami.

So zákazom vývozu experimentovali aj iní

So zákazom vývozu či zvýšením vývozných ciel experimentovali po prudkom zvýšení cien aj iné krajiny, medzi nimi napríklad Argentína. Tá nakrátko zakázala vývoz sójového oleja a sójovej múčky, neskôr zvýšila vývozné clá z 31 percent na 33 percent.

Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva by však medzinárodné spoločenstvo malo v tejto situácii skôr spolupracovať, než sa uchyľovať k zákazom exportu.

Svetové trhy s jedlými olejmi zasiahla tento rok invázia Ruska na Ukrajinu, ktorá ochromila dodávky slnečnicového oleja z čiernomorského regiónu. Práve export z čiernomorských prístavov zabezpečuje až 76 percent z celkových dodávok slnečnicového oleja na svetové trhy.

Malajzia výpadky nevykompenzuje

Čo sa týka palmového oleja, druhým najväčším producentom je Malajzia. Ani tá však nebude schopná výpadok z Indonézie kompenzovať, keďže jej produkciu negatívne ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, ktorá spôsobila nedostatok pracovnej sily.

Výpadky nedokážu nahradiť ani ďalšie druhy olejov, ako sójový či repkový. Dôvodom je sucho, ktoré poškodilo úrodu v Argentíne, Brazílii a Kanade.

„Je potrebné počítať s tým, že ceny jedlých olejov poletia do závratných výšok. Po prepade dodávok slnečnicového oleja pre vojnu na Ukrajine sa kupci spoliehali práve na palmový olej,“ povedal obchodník s komoditami v Bombaji.

Ako dodal, kupci teraz nemajú žiadnu alternatívu, keďže aj dodávky sójového oleja sú obmedzené.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan a predseda predstavenstva spoločnosti Poľnoservis, a. s. Robert Spišák pri podpise Memoranda o porozumení pri Zabezpečení produkcie surového repkového oleja potravinárskej kvality na území SR v Leopoldove v stredu 6. apríla 2022. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Slovensko urobilo prvý krok k sebestačnosti vo výrobe jedlého oleja z repky