Švajčiarsky potravinársky koncern Nestlé zastaví v Rusku predaj viacerých neesenciálnych výrobkov, medzi nimi známych čokoládových tyčiniek KitKat a cereálií Nesquik. Firma tak nakoniec ustúpila tlaku, aby svoje aktivity na ruskom trhu obmedzila v podstatne väčšej miere, než oznámila v predchádzajúcich dňoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Akcie klesli

Akcie švajčiarskej spoločnosti krátko po oznámení klesli. Vyhlásenie firmy o výraznom obmedzení podnikania v Rusku bolo prekvapujúce, keďže Nestlé je desaťročia známa tým, že aj počas vojnových konfliktov pokračovala vo svojich aktivitách.

Teraz sa však na ňu zniesla vlna kritiky, pričom jedna zaznela aj zo strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten cez víkend skritizoval niektoré firmy za zotrvávanie na ruskom trhu a firmu Nestlé obvinil, že nedodržiava vlastný slogan:

„Dobré jedlo, dobrý život". Už predtým však predstavitelia Nestlé počúvali kritiku zo strany spotrebiteľov, aktivistov, investorov či politikov.

Potravinársky gigant ustúpil

Spoločnosť nakoniec ustúpila a v stredu oznámila, že zastavuje na ruskom trhu výrobu a predaj viacerých produktov, ktoré tvoria väčšinu z jej tržieb aj objemu predaja v Ruskej federácii. V roku 2021 dosiahla Nestlé v Rusku tržby na úrovni 1,7 miliardy švajčiarskych frankov (1,66 miliardy eur).

Po začatí vojny na Ukrajine spoločnosť informovala iba o zastavení dovozu a vývozu neesenciálnych produktov z a do Ruska či zastavení reklamných aktivít a pozastavení kapitálových investícií. Okrem výrazného obmedzenia aktivít Nestlé v stredu zároveň uviedla, že bude aj naďalej platiť svojich ruských zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this Feb. 14, 2013 file picture the Nestle logo is  photographed  at the Nestle headquarter  in Vevey, Switzerland,   Nestle, the world's biggest food and drink company, says it expects 2014 to be just as challenging as last year amid weaker growth in emerging markets along with falling prices and deflationary pressure in Europe. The Vevey, Switzerland-based company says it expects improvement in the second half and about 5 percent organic sales growth for 2014, which does not reflect
Neprehliadnite

Nestlé uprostred ruskej invázie pozastavuje prevádzku v ukrajinských závodoch