Výrobcovia potravín podporujú požiadavky gastrosektora, ktoré v pondelok (20. 12.) zástupcovia gastrosegmentu prezentovali predstaviteľom vlády SR. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyzývajú vládu SR, aby gastrosektor podporila a pristupovala k nemu nediskriminačne. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Na snímke je protest podnikateľov v oblasti gastrosektora krorí prišli pred úrad vlády. Chcú otvorenie svojich prevádzok a odškodnenie za obdobie, počas ktorého museli byť zatvorené reštaurácie a hotely.
Neprehliadnite

Gastro sa stretlo s premiérom. Ten vyhlásil, že ani po 9. januári sa nič otvárať nebude

Minimálne obmedzenia v iných krajinách

,,Na jednej strane gastrosektor a s ním aj jeho dodávatelia počúvajú, že gastroprevádzky musia byť zatvorené z epidemických dôvodov. Na druhej strane vo všetkých okolitých krajinách gastro funguje len s minimálnymi obmedzeniami," kritizuje podpredseda SPPK Marián Šolty. Niečo na takomto prístupe podľa neho evidentne nesedí.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas brífingu v rámci 51. schôdze Národnej rady SR 14. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Zástupcovia gastrosektora a cestovného ruchu odovzdali vláde otvorený list, Kollár to víta

,,Podporujeme preto požiadavky gastrosektora a apelujeme na členov vlády, aby ich splnili a podporili tak pandémiou najťažšie postihnutý sektor," dodal Šolty.

Predstavitelia gastrosektora v pondelok od vedenia štátu žiadali otvorenie gastroprevádzok od soboty 25. decembra v režime OP (teda pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie covid-19).

Závislí od gastrosektora

V rámci pandemických pomocí gastrosektor žiadal zvýšenie podpory zo schémy Ministerstva dopravy a výstavby SR z 10 percent na 20 percent a rozšírenie podpory Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, tzv. 3B (Pomoc ++) už od momentu zatvorenia prevádzok v tomto roku, nielen za december.

Pre ďalšie prežitie sektora žiadajú zníženie sadzby DPH na stravovacie služby z 20 percent na 10 percent od začiatku apríla 2022. A nakoniec volajú po jasných pravidlách bez diskriminácie sektora gastra a cestovného ruchu.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas brífingu v rámci 51. schôdze Národnej rady SR 14. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Šéf parlamentu je tiež za otvorenie gastroprevádzok, podporí R. Sulíka

,,Výrobcovia potravín sú neraz závislí aj od gastrosektora. Zaznamenávame potravinárov či výrobcov nápojov, ktorých prepady tržieb dosahujú cez 80 percent," skonštatoval prezident PKS Daniel Poturnay. Štát by podľa neho nemal zabúdať, že sektoru HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne) neraz dodávajú malí, lokálni producenti, ktorí sú od neho závislí.

,,Ak na jednej strane štát ohlasuje podporu malým a lokálnym dodávateľom, na strane druhej by ju nemal znemožňovať nesprávne nastavenými pandemickými opatreniami," dodal Poturnay.

Lengvarský pripustil, že predvianočný lockdown je jednou z možností.
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku by sa mal predĺžiť a ministerstvo spustilo pomoc pre gastro