Pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP) evidoval v septembri 17-tisíc nových pracovných ponúk. Znamená to medzimesačný pokles o deväť percent.

Ide aj o medziročný pokles, vlani v septembri totiž portál evidoval 19 500 nových pracovných ponúk. V súčasnosti je pre uchádzačov k dispozícii celkovo 77-tisíc voľných pracovných miest od 7 700 inzerujúcich firiem.

„Či bude tento klesajúci trend v dôsledku sprísňujúcich sa pandemických opatrení a globálnych problémov v logistike pokračovať, alebo ho zvráti optimizmus zamestnávateľov, ktorí plánujú vytvoriť koncom roka tisíce nových pracovných miest, ukážu nasledujúce mesiace,“ skonštatoval projektový vedúci ISTP Pavol Hudec.

Nové ponuky v strojárstve

Najviac nových ponúk na portál priniesli oblasti ako strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel (2 900 pracovných príležitostí), technické manuálne a prierezové zamestnania (2 100) a doprava (1 900).

Zo zamestnaní prevažujú ponuky na operátorov v strojárskej výrobe (1500) a vodičov nákladných automobilov a kamiónov (1 400).

„Tieto pozície, spoločne so špecialistami v oblasti IT, stavebnými pracovníkmi (izolatéri, murári, betonári, omietkári a štukatéri), lekármi, kozmetikmi, operátormi strojov na výrobu výrobkov z plastov a operátormi zariadení na výrobu skla a keramiky, patria do skupiny zamestnaní, ktoré majú zamestnávatelia problém obsadiť slovenskými uchádzačmi o prácu a preto by privítali aj cudzincov,“ podotkol Hudec.

Z regionálneho pohľadu je najviac ponúk v Bratislavskom kraji, kde za september pribudlo 3 200 pozícií. V porovnaní s augustom ale ide o pokles o 25 percent. Dobrá situácia je aj v Trnavskom a Nitrianskom kraji s necelými 2500 novými pracovnými ponukami.

„Najmenej pracovných príležitostí vytvorili zamestnávatelia v Košickom kraji (1 200), ktorý ale dosiahol pozitívny medzimesačný nárast o sedem percent,“ dodal Hudec.

Hľadajú ľudí do zahraničia

Firmy si cez ISTP hľadajú ľudí aj na práce do zahraničia. Najviac do Nemecka (1 500 voľných pracovných miest), Českej republiky (650) a do Rakúska (500). Ide hlavne o pozície z oblastí stavebníctva, strojárstva, elektrotechniky, gastronómie, ubytovania či sociálnych služieb.

Čo sa týka požadovaného vzdelania, najviac inzerátov požaduje stredné odborné vzdelanie s výučným listom a úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou.

„Z požadovaných skupín odborov sú to strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba, elektrotechnika a ekonomika, organizácia, obchod a služby,“ poznamenal Hudec.

Ak zamestnávatelia vyžadujú od svojich budúcich zamestnancov certifikát, ide najčastejšie o kvalifikačnú kartu vodiča, zdravotný preukaz, preukaz obsluhy motorových vozíkov a zváračský preukaz.

Na ilustrancnej snimke Urad prace.
Neprehliadnite

Nezamestnanosť bude klesať ďalej, na vzostupe je aj práca cudzincov, predpovedajú analytici