Definitívny výmenný kurz, pri ktorom odíde koruna do histórie, mohol byť známy už v piatok večer. Na trhu sa začali šíriť špekulácie, že mesiac a pol pred oficiálnym oznámením fixnej ceny eura, sa druhý raz revalvuje takzvaná centrálna parita v rámci mechanizmu výmenných kurzov ERM II. Tá je od vlaňajšieho marca, kedy revalvovala prvý raz, na úrovni 35,4424 koruny za euro. Špekulácie sa nepotvrdili.

Prípadná nová stredová hodnota, okolo ktorej kurz pláva v mantineloch +/- 15 percent, by bola pravdepodobne aj konečným výmenným kurzom. Aspoň taká bola doterajšia prax pri rozširovaní eurozóny. Klub ekonomických analytikov 135306>vidí optimum okolo hodnoty 30 korún za euro.

V piatok koruna opäť prepísala historický rekord a spevnela na 31,03 Sk za euro, čo je zhruba 12,5 percenta od aktuálneho stredového kurzu. V závere obchodovania mierne skorigovala, práve pre nervozitu a informačné šumy, ktoré sa začali šíriť medzibankovým trhom.

Keď sa kurz priblíži ku krajnej medzi, čo možno očakávať každým dňom, mali by nastúpiť intervencie. Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko tento týždeň nevyslal žiadne varovania. Naopak, poznamenal, že „vývoj slovenskej ekonomiky z dlhodobého hľadiska umožňuje posilňovanie domácej meny“. To tiež podporilo očakávania nastávajúcej zmeny parametrov v ERM II.

Hlavný ekonóm Citibank pre ČR a SR Jaromír Šindel pripomenul, že k revalvácii parity treba súčinnosť Ekonomického a finančného výboru Európskej komisie. A ten zasadal práve v piatok.

Štátny tajomník ministerstva financií František Palko TRENDU v piatok večer potvrdil, že na zasadnutí výboru bol, no zmena parity podľa neho na programe nebola. Viac na túto tému diskutovať odmietol, pretože oficiálni predstavitelia vlády a centrálnej banky sa podľa pravidiel EÚ nesmú k prípadným zmenám v rámci ERM II vyjadrovať.

Analytik Citibank sa domnieva, že konečný výmenný kurz sa stanoví až v júli. Ak by to malo prísť skôr, tak podľa jeho názoru vzhľadom na zasadanie spomínaného výboru možnosť skoršej zmeny centrálnej parity prichádzala do úvahy len tento víkend. A to sa nestalo. Možnosť prípadného posunu neskôr je tak viac-menej teoretická.

Ak by sa centrálna parita zmenila, Slovensko by bolo prvá krajina, ktorá pred vstupom do eurozóny posúvala fluktuačné pásmo dvakrát. No prvenstvo mu aj tak neujde. Rada ministrov financií EÚ (Ecofin) 8. júla oznámi výmenný kurz, ktorý sa zrejme bude líšiť od oficiálnej referenčnej úrovne v ERM II. To sa tiež ešte nestalo.

Foto na titulke: Flickr.com