Slovensko je otrasené tak, ako roky nebolo. Hrozné udalosti nás spojili, zaznelo v piatok na bratislavskom námestí SNP. „Chceme sa postaviť za slušnú krajinu. Kto, ak nie my, kedy ak nie teraz?“ pýtali sa na začiatku organizátori, ktorí vyzvali zúčastnených na to, aby počúvali pokyny a poďakovali sa polícii.

Ľudia štrngali kľúčmi ako v novembri 1989 a skandovali „Dosť bolo Fica!“. Majú transparenty ako „Pozor padá vláda“ či „Špirko je frajer“. Okrem slovenských vlajok vejú aj európske vlajky.

Zúčastneným sa prihovoril šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb, ktorý povedal, že za dva týždne padlo veľa slov a Slovensko zistilo, že jediný extrémista nie je Marián Kotleba. Je podľa neho desivé, je to hanba, že konšpirácie začal šíriť aj jeden ústavný činiteľ.

„Prišlo k vražde novinára? Vieme, čo bolo v jeho nedokončenom článku,“ pokračoval Hríb a pripomenul, že J. Kuciak hovoril o prepojení ľudí blízkych premiérovi Robertovi Ficovi na taliansku mafiu. Zmyslom štátu nie je rast HDP či nízke dane, ale spravodlivosť. Slovensko v súčasnosti spravodlivé nie je. „Slovensko je dnes unesený, znásilnený štát. O tom bol nedokončený článok Jána Kuciaka,“ pokračoval Š. Hríb.

Postavme sa za slušné Slovensko: Ľudia skandovali „Dosť bolo Fica!“

Zdroj: SITA

Vladimír Crmoman z Iniciatívy stredoškolských učiteľov hovoril za študentov aj učiteľov. „Dejú sa tu nesystémové veci, štrajkujeme, premiér sa s nami nedokáže ani len stretnúť. Sme na križovatke a rozhodujeme sa, čo bude ďalej,“ povedal.

Bol by rád, ak by to neskončilo iba pritom, že si ľudia zaprotestujú a nič sa nezmení. Ľudia začali skandovať „Chceme zmenu!“ a „Odstúpiť!“.

„Na školstve vymenili ministra, lebo vedel povedať iba ‚Ďakujem pekne za vaše otázky‘. Terajšia povedala, že za kauzu s eurofondmi môžu všetci, musela by vymeniť celú republiku,“ pokračoval V. Crmoman. Ľudí poprosil, aby to nevzdali, kým nebudú ministri slušní ľudia a odborníci na svojom mieste.

Postavme sa za slušné Slovensko: Ľudia skandovali „Dosť bolo Fica!“

Postavme sa za slušné Slovensko Zdroj: Marián Biel

Pravda môže stáť aj na jednej nohe...

To, ako Slovensko vyzerá, to, čo si o nás myslia v Európe, je vizitkou vlády. Dosť bolo skutkov, ktoré sa nestali. Pred tisíckami zhromaždených na Námestí SNP v Bratislave to uviedla opatrovateľka v Rakúsku Bibiana Kudziová.

Povedala, že túto krajinu opustila, aby mohla žiť, a nie prežívať. Nízka nezamestnanosť nie je výsledkom vlády, ale toho, že ľudia z krajiny odišli. B. Kudziová taktiež povedala, že dúfala, že toto zhromaždenie nebude musieť byť, že vláda si uvedomí, v akom stave je Slovensko.

Má strach z toho, že je normálne legálne držať zbraň a mať na krku 70 trestných oznámení a to, že o štátnych tajomstvách vie človek bez previerky. Takisto pripomenula, že smrť siedmich opatrovateliek nie je doteraz vyšetrená. „Dokedy to tak bude?“ pýtala sa.

Počas prejavu Diany Majdákovej, ktorá prehovorila za nezávislé kultúrne centrá a inštitúcie, ľudia začali skandovať „Hanba!“. D. Majdáková hovorila o tom, že na Slovensku je absencia politickej kultúry, štátu vyčítala selektívny prístup k odhaľovaniu organizovaného zločinu či nedostatočné konanie štátnych orgánov, keď sa na ne obrátili občania s prosbou o pomoc, keď sa báli o vlastný život.

Robert Roth počas svojho vystúpenia citoval aj Shakespeara. „Pravda môže stáť aj na jednej nohe, ale na dvoch môže kráčať vpred,“ povedal R. Roth.

Postavme sa za slušné Slovensko: Ľudia skandovali „Dosť bolo Fica!“

Zdroj: SITA

Všetkým, ktorí stoja na námestiach, záleží na osude tejto krajiny. Preto Mária Jasenková z organizácie Plamienok vyšla a vystúpila na pódiu na bratislavskom Námestí SNP. „Stojím tu ako občan tejto krajiny, ako lekár, ktorý sa stará o nevyliečiteľne choré deti. Pracujem v oblasti, ktorú štát nepokrýva,“ povedala.

To, čo sa udialo v posledných týždňoch, keď zomreli dvaja nevinní a ona počula prejavy plné snahy zničiť iných, deštrukcie, tak sa rozhodla, že nemôže ostať ľahostajnou. „Myslím si, že táto krajina potrebuje zmenu a ja chcem a verím, že všetci chceme, aby ľudia túto krajinu viedli založenú na poctivosti, spravodlivosti, na hodnotách dôležitejších ako je moc a peniaze,“ pokračovala.

Prisľúbila, že svoj život bude aj ďalej stavať na hodnotách čestnosti, pracovitosti a ak urobí chybu, skúsi sa z nej poučiť. „Ak to urobí väčšina z nás, verím, že život v našej krajine bude radostnejší,“ povedala. Ľudia po jej prejave skandoval „Do basy!“.

Mama zosnulej M. Kušnírovej prítomným odkázala, že ich podporuje. Námestie sa potom zmenilo na chvíľu na pietnu spomienku.

Bezák pozdravil Bugára

Na pódium vystúpila sestra J. Kuciaka – Mária. „Guľku do srdca dostala celá naša rodina,“ povedala s tým, že nevedela, či má ostať pri rodičoch alebo prísť. „Som rada, že ste tu a že vám to nie je jedno. Ani Martinke a Jankovi to nebolo jedno,“ povedala.

Vyzvala, aby boli ľudia na zhromaždení slušní a nenechali sa vyprovokovať. Zúčastneným sa poďakovala v mene svojej rodiny aj rodiny M. Kušnírovej.

Bývalý arcibiskup Róbert Bezák nevidí rozhnevaných, ale odhodlaných ľudí. Pozdravil Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú, Petra Kresáka a Františka Šebeja, ktorým dal svoju dôveru. „Pozdravujem ich. Nech rozmýšľajú,“ povedal R. Bezák.

Postavme sa za slušné Slovensko: Ľudia skandovali „Dosť bolo Fica!“

Účastníci zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko Zdroj: SITA

Pýtal sa, či guľka do hlavy a srdca bolo posolstvo pre ostatných, aby sme sa nestarali. „Pýtal som sa študentov, či človek má nastaviť vlastný život pre právo, pravdu a spravodlivosť. Po chvíli mlčania mi povedali, že nie. Život potrebuje právo, pravdu a spravodlivosť,“ povedal R. Bezák, ktorý pôsobí na gymnáziu.

Mnohí politici by si mali uvedomiť, že ak právo a spravodlivosť pôjdu bokom, hrozí to aj im - minulosť to ukázala.

„Naučili sme sa byť ľahostajní pri všetkých tých kauzách, skutkoch, ktoré sa stali či nestali, ale aby zabitie človeka prešlo pomedzi, vedľa nás a stratilo sa v čase, to by bolo znakom, že sme morálne rozvrátení. Bolo by to znakom, že nám už na ničom nezáleží. Ale my takí nie sme, nám na tom záleží,“ povedal R. Bezák za potlesku.

„Janko a Martinka ostanú navždy v našich srdciach. Je na tom niečo hrozivé, až biblické, že až smrť povzbudí k životu, že smrť v nás obnoví túžbu po pravde a spravodlivosti,“ dodal R. Bezák s tým, že J. Kuciak s M. Kušnírovou sú hrdinami Slovenska.

Postavme sa za slušné Slovensko: Ľudia skandovali „Dosť bolo Fica!“

Účastníci zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko Zdroj: SITA

Bratislavské zhromaždenie Za lepšie Slovensko ukončil spevák Juraj Benetin spievaním hymny. Ľudia počas spievania zapli telefóny a osvetlili celé Námestie SNP. Po hymne nasledoval potlesk, ľudia opäť štrngali kľúčmi a skandovali „Dosť bolo Fica!“.

Organizátori zhodnotili, že zhromaždenie bolo pokojné. Poprosili zúčastnených, aby sa ani na konci nedali vyprovokovať a pokojne sa rozišli domov. Na záver zneli slová vďaky zo strany zúčastnených organizátorom.

Postavme sa za slušné Slovensko: Ľudia skandovali „Dosť bolo Fica!“

Účastníci s transparentmi v Banskej Bystrici Zdroj: SITA

Po skončení zhromaždenia na Námestí SNP sa pred Úradom vlády SR zoskupilo niekoľko stoviek účastníkov zhromaždenia Za slušné Slovensko. Účastníci protestujú pred sídlom premiéra Roberta Fica a kričia „Do basy!“ a „Dosť bolo Fica“. So sebou si priniesli transparenty, atmosféra je zatiaľ bez incidentov.

Protesty prebehli v mestách po celom Slovensku. V Prievidzi prišlo na demonštrácie približne 1 500 ľudí. „Ja to vnímam ako veľký posun v spoločnosti, ako príležitosť pre zmenu v krajine a možnosť toho, aby čestní ľudia, ktorí sú v radoch vyšetrovateľov, policajtov, prokuratúry, nabrali odvahu na to povedať, ako veci prebiehajú. Možno, ako oni boli terčom nejakých šikanóznych konaní, ako im boli odoberané prípady a aby povedali Slovensku, aká je pravda,“ okomentovala udalosti posledných dní Veronika Ľahká z občianskeho združenia Ars Preuge. ďalšie prebehli v Košiciach, Prešove, Žiline, Leviciach, Nitre alebo v Krupine.

V Prešove hovorila matka Martiny Kušnírovej

V súvislosti s vyšetrovaním má Zuzana Kušnírová viacero pochybností, pretože podľa jej slov od začiatku vyšetrovania je celý proces ešte viac komplikovanejší, ako bol na začiatku, do vyšetrovania sa angažovali ľudia, ktorí tam nemali čo robiť.

„Ak by im skutočne záležalo na vyšetrení vraždy Janka a mojej Martiny, mali byť od začiatku na mieste činu kompetentní, pitvu mal robiť expert, neoprávnené osoby nemali na mieste činu čo robiť. Aj výroky politikov, ktorí sa potia a neodpovedajú na otázky, sú dôkaz toho, že pochybili a nemajú byť na svojich miestach, aspoň kým sa toto všetko nevyšetrí. Trvám na tom, ako matka zavraždenej dcéry,“ uviedla Z. Kušnírová. Svoje vystúpenie ukončila úryvkom piesne Kto za pravdu horí.

Na Trojičné námestie v Trnave prišlo Za slušné Slovensko 2500 ľudí, podobne tomu tak bolo aj v Trenčíne. Pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si na Námestí baníkov v Rožňave počas piatkového zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko uctilo približne 400 ľudí.

„Myslíme si, že vyjadrenie občianskeho postoja v demokratickej krajine v Európskej únii je niečo také samozrejmé v situácii, ktorá je dnes na Slovensku, že sme nezaváhali ani na sekundu a prišlo nám to prirodzené,“ uviedol spoluorganizátor zhromaždenia Radoslav Kovács.

Približne 15-tisíc ľudí sa Košiciach zišlo na zhromaždení a pochode Za slušné Slovensko. K prítomným sa prihovoril kňaz Peter Gombita. „Vymeniť vládu nie je až také ťažké. Ale bude treba zmeniť aj ľudí dole. Všetci sa musíme vrátiť k poctivému životu, k poctivej práci, čestnosti, k slušnosti a pravde, ak chceme zmenu. Pravda sa zabiť nedá, ľudský život áno, čo sa aj stalo,“ povedal.

Protesty aj v Česku

Pochodov za slušnosť sa zúčastnili stovky ľudí v aj v susednom Česku. V Prahe si demonštranti, ktorí sa zišli pred budovou veľvyslanectva SR, priniesli aj transparenty so slovami: „Za naše deti, ktoré hľadajú pravdu za mamy,“ informoval spoluorganizátor pochodu Miroslav Surmánek.

„Momentálne je tu okolo 500 ľudí, očakávame, že príde viac než tisíc. Potvrdila nám to aj česká polícia, ktorá dohliada na túto akciu,“ spresnil a zdôraznil, že „priebeh pochodu by mal byť priateľský, určite nejde o prevrat. Vyjadrujeme svoj názor, svoju nespokojnosť“.

Na pochode podľa M. Surmánka vystúpi viacero hostí, medzi ktorými bude český investigatívny novinár Jaroslav Kmenta, autor knihy Boss Babiš, slovenská režisérka a herečka Tereza Nvotová či Fedor Gál. Doplnil, že ich požiadavky sú rovnaké ako tie, ktoré majú demonštrujúci na Slovensku, a bude sa podpisovať aj protikorupčná petícia. „Požadujeme dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin,“ vyhlásil M. Surmánek.

V Brne sa pochoduje nielen za slušnosť na Slovensku, ale aj v Česku. „Atmosféra je plná nádeje. Zatiaľ je to pokojné, ale pokojné neznamená tiché. Je potrebné sa dôrazne ohradiť proti tomu, čo sa momentálne deje, či už ide o vraždu Jána Kuciaka na Slovensku alebo vyjadrenia určitých českých politikov voči novinárom,“ uviedol jeden z organizátorov brnianskeho pochodu Dominik Levíček a dodal, že pod sochou Masaryka na Komenského námestí sa doposiaľ zišlo približne tristo ľudí.

Prvé protesty boli v Sydney či v Dánsku

Za slušné Slovensko sa postavilo aj niekoľko desiatok ľudí v austrálskom Sydney. Zhromaždení si uctili spomienku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a zároveň pochodovali za lepšie Slovensko, uviedla spoluorganizátorka pochodu a študentka Lucia Straňáková.

„Aj keď som momentálne na opačnom konci sveta, nie je mi jedno, čo sa na Slovensku deje. Nie je to jedno ani ďalším Slovákom žijúcim v Sydney, ktorí ma dnes prišli podporiť v myšlienke za lepšie Slovensko,“ vyhlásila spoluorganizátorka pochodu. „Pochod sa začal o siedmej hodine večer na Martin Place, kde sme mali príhovor, potom sme sa spolu presunuli na Angel Place, kde sme si spoločne uctili minútou ticha Janka Kuciaka a Martinu Kušnírovú,“ presnila Slovenka v Sydney.

V Londýne sa pred slovenským veľvyslanectvom zhromaždilo približne 400 ľudí. V Kodani sa do ulíc vybralo v piatok približne 250 Slovákov. Peter Šoka, jeden z organizátorov Pochodu za slušné Slovensko v dánskej metropole pri tejto príležitosti povedal, že ho „teší, ale zároveň mrzí takáto vysoká účasť, pretože to niečo vypovedá o našej krajine, ak z nej musia ľudia kvôli nevyhovujúcim podmienkam odchádzať do zahraničia“.