Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb upravil Slovenskej pošte licenciu tak, aby od 1. októbra tohto roka umožnil úhradu poštovného nielen hotovosťou, ale aj bezhotovostne platobnými kartami všetkých bánk. Regulačný úrad vo štvrtok informoval, že tým vychádza v ústrety potrebám občanov.

„Zavedenie úhrady poštovného formou platobných kariet na pobočkách Slovenskej pošty regulačný úrad podporuje z pohľadu výhody pre používateľov poštových služieb, pričom preferuje postupné zavedenie bezhotovostnej úhrady pri viacerých typoch služieb, vrátane podaja listových a balíkových zásielok," uviedol hovorca regulačného úradu pre elektronické komunikácie a poštové služby Roman Vavro. 

Súčasne na základe žiadosti Slovenskej pošty zo 17. marca o zvýšenie cien poštových služieb regulačný úrad začal medzirezortné pripomienkové konanie o úprave cien niektorých základných poštových služieb a dvoch typov poštového poukazu - na účet a poukaz ekonomický. Zvýšenie cien úrad zdôvodnil najmä pokračujúcim poklesom podaných listových zásielok, čo pošte zvyšuje jednotkové náklady.

„Ceny listov s výnimkou dvojkilogramových listov by sa mali upraviť o päť centov, rovnako aj služby doporučene a poistenie k listom. U uvedených poštových poukazov sa rozšíri možnosť úhrady platby bezhotovostne do sumy 1500 eur, pričom transakčné bankové poplatky zvyšujú náklady a následne cenu uvedených poštových poukazov, a to o desať až dvadsať centov," priblížil R. Vavro.

Ceny balíkov sa nezvýšia. „Uvedená úprava cien môže byť prípadne kompenzovaná aj znížením novými modernými formami elektronického podaja zásielok," dodal hovorca. Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu na zvýšenie cien poštových služieb potrvá do 5. augusta.

Spracované s využitím správ agentúr SITA a ČTK