Odchod Jána Mičovského (OĽANO) z funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je ukážkou zásadného rozdielu medzi súčasnou vládou a predošlými garnitúrami Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (mimoparlamentný Hlas-SD), ktorých členovia nikdy neboli schopní prevziať zodpovednosť ani za vlastné zlyhania, nie ešte za zlyhania a kauzy svojich nominantov.

Ako ďalej uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO v reakcii na utorkovú výmenu na poste ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Ján Mičovský zo svojej funkcie odstúpil pre to, že sa nepodarilo ,,chápadlá prerastenej mafiánskej chobotnice smeráckych vlád" odseknúť včas. Jeho pôsobenie v rezorte sa nieslo najmä v znamení boja s korupciou a inými neférovými praktikami, ktoré roky sťažovali prácu poctivým poľnohospodárom, potravinárom i lesníkom.

Mičovský podľa Dojčana okamžite po nástupe do ministerskej funkcie spustil hĺbkovú očistu rezortu vrátane štátnych podnikov a príspevkových organizácií. Úplne zastavil ,,nosenie obálok" za dohodnuté percentá za dotácie do agrorezortu. Poľnohospodári od marca 2020 tak nepotrebujú žiadne kontakty, známosti, či zvýhodnenia.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Prezidentka prijala demisiu J. Mičovského, jeho nástupcom je S. Vlčan

Výsledky forenzného auditu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre podľa OĽANO len potvrdili to, čo bolo dlhodobo verejným tajomstvom. Prešetrilo sa tam 110 prípadov v hodnote 47 miliónov eur, pričom z preskúmaných platieb bolo vyše 27 miliónov eur pravdepodobne spojených s korupciou. Vážne zistenia sa podľa Dojčana objavili aj v súvislosti s Národným potravinovým katalógom alebo v štátnom podniku agrokomplex Národné výstavisko. Kontrolná skupina v tejto súvislosti podala trestné oznámenia a ministerstvo poskytlo plnú súčinnosť Národnej kriminálnej agentúre.

Dojčan upozornil, že agrorezort, napriek náročnému roku spojenom s koronakrízou, dokázal vyplatiť najvyššiu štátnu pomoc za posledné štyri roky a celkovo zrealizovať platby za viac ako 766 miliónov eur. Pripomenul, že ministerstvo pôdohospodárstva začalo výrazne apelovať na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti, ako aj podporu domácich výrobcov a spracovateľov.

Výraznou agendou, do ktorej sa Mičovského rezort pustil, bola podľa Dojčana aj realizácia 130 projektov pozemkových úprav v 133 katastrálnych územiach. Na tento rok agrorezort navrhol verejné obstarávanie 93 projektov pozemkových úprav a výber ďalších 120 katastrálnych území na tieto úpravy. Došlo aj k rozšíreniu informácií z tzv. agromáp, kde dnes verejnosť môže nájsť dáta o obvyklej výške nájmu či poberateľoch podpôr. Hnutie OĽANO podľa Dojčana verí, že nový agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) nadviaže na dôsledné protikorupčné ťaženie svojho predchodcu a praje mu veľa síl v zavádzaní dôležitých reforiem slovenského pôdohospodárstva.