Poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO) nedostal ponuku byť členom mimoparlamentných strán SMK či Spolupatričnosť. Povedal to s tým, že nedostal ani ponuku viesť spoločný subjekt maďarských strán. Z jeho vyjadrení vyplýva, že by takú ponuku neprijal. O vytvorení spoločného subjektu hovoria tri strany - SMK, Spolupatričnosť a Most-Híd. G. Gyimesi sa podľa Mosta-Híd javí ako človek, ktorý je na strane konfliktov. Spolupatričnosť hovorí, že je s poslancom v kontakte, strana dodáva, že je otvorená hlbšej spolupráci s každým, „kto chce a vie zastupovať záujmy našej komunity".

Poslanec podľa svojich slov spolupracuje s SMK a Spolupatričnosťou verejne, majú spoločné aktivity i témy, ktoré presadzujú. Ponuku na oficiálny vstup do niektorej zo strán nedostal. „Takúto ponuku som nedostal a na takúto ponuku by som ani nereflektoval, pretože som pevnou súčasťou koalície a pevnou súčasťou poslaneckého klubu hnutia OĽANO," povedal pre TASR.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas tlačového brífingu k Bezpečnostnej stratégii SR na 23. schôdzi parlamentu v Bratislave vo štvrtok 28. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Korčok trvá na svojom postoji k rokovaniam Gyimesiho a Szijjártóa

Poslanec uviedol, že s maďarskými stranami sa rozpráva o všetkých témach, ktoré sú v slovensko-maďarských vzťahoch nevyriešené, ako aj o zákonoch, ktoré pomôžu rozširovať práva národnostných komunít na Slovensku. G. Gyimesi sa tiež zdržal pri nedávnom hlasovaní v parlamente o novele zákona o štátnom občianstve, Jedinú alternatívu vidí v tom, aby nikto nemohol prísť proti svojej vôli o slovenské občianstvo. V tejto súvislosti chystá aj pozmeňujúci návrh.

G. Gyimesi nie je súčasťou tvorby spoločného projektu maďarských strán. Odmietol to poslanec, ako aj strany SMK či Most-Híd. „Strana Most-Híd si nevie predstaviť, aby na čele novej strany stála osoba, ktorá politiku využíva na rozdúchavanie národnostných vášní. Počas svojho pôsobenia v poslaneckom klube OĽANO neraz ukázal, že je na strane konfliktov, nie na strane dohody a výsledkov," uviedla pre TASR hovorkyňa strany Klára Magdeme.