Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v pondelok (30. 8.). Čakajú ich dve mimoriadne schôdze. Prvá sa má začať o 11.00 h, týkať sa má cien energií v roku 2022. Po jej skončení sa má nasledovať ďalšie rokovanie, na ktorom by mal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) opätovne čeliť pokusu o odvolanie z funkcie. Schôdze inicioval Smer-SD, podporili ich aj nezaradení poslanci.

Jediným bodom 37. schôdze NR SR má byť uznesenie z dielne Smeru-SD. Parlament by ním mal vládu zaviazať k predloženiu vecného a časového harmonogramu krokov, ktoré podnikne v priebehu septembra, „s cieľom podstatne eliminovať ťažké sociálne dosahy výrazného zvýšenia cien tepla, plynu, elektriny pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022". Opozícia tiež od vlády chce, aby stanovila postup pri ochrane záujmov SR v súvislosti s ukončením projektu Nord Stream 2.

Na snímke zľava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) počas mimoriadnej 31. schôdze parlamentu, na ktorej má čeliť minister vnútra SR odvolávaniu 15. júna 2021 v Bratislave. Jeho odchod z funkcie žiada opozícia, schôdzu inicioval Smer-SD. Dôvodom sú podozrenia o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

R. Fico obviňuje ministra R. Mikulca zo skutkov, ktorých sa dopúšťal on sám, tvrdí OĽaNO

Otázne je, či poslanci koalície podporia program schôdze a umožnia diskusiu. Podľa lídra Smeru-SD Roberta Fica sa dá očakávať, že tak neurobia a rokovanie sa hneď skončí. Koaličná SaS už avizovala, že program nepodporí.

Na 38. schôdzi sa opozícia opäť pokúsi odvolať ministra vnútra. Smer-SD mu vyčíta viacero vecí, od situácie v rezorte a polícii až po podozrenia z korupcie. Tvrdí, že sa mal stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov Matejom Z. v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Kritizuje ho tiež preto, že mal údajne prerušiť policajný zásah voči Matejovi Z. a ďalším dvom svedkom. Mikulec obvinenia opozície odmietol. SaS i OĽANO mu deklarovali podporu.