Za hlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných, proti bolo 60. Potrebná je ešte ratifikácia dohody prezidentkou SR.

Nejednota Sme rodina a Kollár sa hlasovania zdržal 

Hnutie Sme rodina nehlasovalo jednotne, proti boli Martin Borguľa, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský, Petra Hajšelová, Igor Kašper a Miloš Svrček. Predseda hnutia a NR SR Boris Kollár sa zdržal.

Proti dohode hlasovali jednotne poslanci Smeru, ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho aj Tomáša Tarabu či Milana Mazureka.

Ako hlasoval poslanecký zbor?

Hlasovanie poslancov
Zdroj: NR SR

Národná rada rokovala o dohode na mimoriadnej schôdzi v utorok. Minister obrany Jaroslav Naď zdôraznil význam dohody aj pre obranu krajiny. O slovo požiadal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, no poslanci mu to neumožnili. Jeho prejav neskôr prečítal podpredseda parlamentu Juraj Blanár. Žilinka označil zmluvu za nevýhodnú. Kritizoval ju aj líder Smeru Robert Fico, ktorý hovoril okrem iného o odovzdaní časti suverenity SR.

Do diskusie sa písomne prihlásilo vyše 30 rečníkov, no vystúpenia v pléne narúšal piskot i výkriky opozičných poslancov z ĽSNS. Tí zároveň blokovali rečnícky pult. Pre ich obštrukciu nakoniec parlament diskusiu ukončil nočným hlasovaním. Počas utorka i stredy sa pred parlamentom konali aj protesty proti dohode.

Na 10 rokov

Slovenská republika a Spojené štáty podpísali dohodu o obrannej spolupráci minulý týždeň v americkom Washingtone. Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď, za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Dohoda má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Kritika opozície

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.

Prezidentka uzavretie dohody podporuje

Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporila. V snahe zmierniť obavy časti verejnosti doložila k splnomocneniu na podpis interpretačné vyhlásenie. Obsahuje výklad častí zmluvy vyvolávajúcich najviac otáznikov. Vlastnú interpretačnú doložku priložila aj americká strana, podľa prezidentky je obsahovo v súlade so slovenskou.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) prichádza na 54. rokovanie vlády SR v Bratislave v stredu 26. januára 2022. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Jediný, kto nás tu 20 rokov okupoval, boli vojská ZSSR riadené z Moskvy, povedal Naď