Zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) od januára budúceho roka z 19 na 20 percent bude realitou. Poslanci schválili novelu zákona dnes podvečer. Ďalšie zmeny v daňovom a sociálnom systéme k ozdraveniu verejných financií sú predmetom pokračujúcej debaty zákonodarcov.

Zvýšenie DPH je prvým z opatrení v rámci šetriaceho balíčka kabinetu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorého cieľom je znížiť verejný deficit na 4,9 percenta výkonu ekonomiky z tohtoročných očakávaných asi 7,8 percenta. Zvýšenie základnej sadzby DPH by malo štátu v roku 2011 priniesť 185,5 milióna eur. Zároveň sa zruší znížená šesťpercentná sadzba dane na predaj poľnohospodárskych produktov "z dvora". Naopak, zvýhodnená desaťpercentná DPH na knihy, lieky a vybrané zdravotné pomôcky zostane zachovaná.

Daň by mala byť vyššia dočasne. Koalícia ju plánuje vrátiť na súčasnú úroveň po tom, ako stlačí verejný deficit pod tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Takýto cieľ má Slovensko do roku 2013. Podľa analytikov zvýšenie DPH môže preniesť do nárastu cien niektorých tovarov a služieb. Obyvatelia by však zvýšenie DPH mali pocítiť iba minimálne a celkový vplyv opatrenia na nárast cien by podľa odhadov mal dosiahnuť zhruba 0,5 až 0,8 percentuálneho bodu. Podľa rezortu financií by sa ceny mohli zvyšovať najmä v sektoroch s nižšou konkurenciou, napríklad v dodávkach energií.

Vyššia DPH v  roku 2012  by mala viesť k nárastu príjmov o viac ako 196 miliónov eur a o rok neskôr by daňové príjmy mali vzrásť o 209 miliónov.  Dočasné zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod označila premiérka Iveta Radičová po rokovaní koaličnej rady za "Ficovu daň".

Foto na titulke: Flickr.com