Poslanci Národnej rady SR z SaS a OĽaNO vyzývajú generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby ukončil spoluprácu s ruskou generálnou prokuratúrou (GP). Dôvodom je ruská vojenská invázia na Ukrajinu.

„Vyzývame Maroša Žilinku, aby sa pridal k izolácii agresora a bezodkladne vypovedal dohodu a program spolupráce, ktoré generálna prokuratúra SR má uzavreté s generálnou prokuratúrou Ruskej federácie," uviedol Ján Benčík z klubu SaS. Ukončenie spolupráce žiada aj Ondrej Dostál a Radovan Kazda (obaja klub SaS).

Dohodu treba okamžite vypovedať

Andrej Stančík z OĽANO považuje dohodu s ruskou GP v kontexte nevyprovokovanej agresie Ruska na území Ukrajiny za absolútne neprípustnú a žiada jej okamžité vypovedanie. „Ak má pán generálny prokurátor úctu k slovenským štátnym záujmom a solidaritu s Ukrajinou len nepredstiera, túto dohodu by mal okamžite vypovedať," povedal Stančík.

Spolupráca sa dohodla v januári

Generálne prokuratúry Slovenskej republiky a Ruskej federácie sa dohodli na vzájomnej spolupráci v januári. Program spolupráce podpísali počas pracovnej cesty generálneho prokurátora Maroša Žilinku a jeho námestníka Jozefa Kanderu v Moskve. Bol vtedy na oslave 300. výročia ruskej GP, za čo ho koalícia kritizovala. Spolupráca sa má realizovať v rokoch 2022 a 2023. Týka sa oblastí korupcie, extrémizmu, kyberkriminality, ekologických trestných činov, ale aj ochrany práv nezaopatrených detí či osôb so zdravotným postihnutím.

Reakcia Maroša Žilinku

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky ihneď po napadnutí Ukrajiny dôrazne verejne odsúdil bezprecedentný akt agresie Ruskej federácie voči Ukrajine, vyjadril ľudskú a profesionálnu podporu ukrajinským prokurátorom a ich rodinám, ako aj pripravenosť humanitárnej pomoci v rámci kapacít rezortu prokuratúry, čo opakovane deklaroval aj v telefonických rozhovoroch s rezortnou kolegyňou - generálnou prokurátorkou Ukrajiny," doplnila hovorkyňa.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Situácia na finančnom trhu stabilná. Ukrajina pod silným tlakom